Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

KEK-u pėrfiton edhe 63 milionė tė suficitit


Prishtinė, 26 janar 2004 - Korporata Energjitike e Kosovės (KEK) do pėrfitojė edhe rreth 63 milion euro nga suficiti buxhetor i vitit 2003. Kjo u vendos me rekomandimin e Grupit tė punės pėr energjitikė, i cili pėrbėhet nga pėrfaqėsuesit e UNMIK-ut, Qeverisė, donatorėve dhe Agjensisė Kombėtare tė Mirėbesimit (AKM). Sipas zėdhėnėses sė Qeverisė, Mimoza Kusari, Kryeministri Bajram Rexhepi tashmė e ka pranuar kėtė financim, por me kusht qė paratė tė jepen pasi KEK-u tė ketė dorėzuar projektet.

Zėdhėnėsja shtoi se Kryeministri e kundėrshtoi rekomandimin e parė tė AKM-sė pėr t'i dhėnė KEK-ut 102 milionė euro. Sipas dokumentave, KEK-u ka njė defiēit prej 2.5 milionė eurosh, qė ėshtė shkaktuar nga njė kosto e lartė e energjisė dhe nga njė inkasim tepėr i ulėt. Gjatė katėr viteve tė fundit Kosova po ballafaqohet me njė krizė energjitike e cila ka ardhur nga mosmirėmbajtja e termocentraleve nė 10 vitet e administrimit serb. Kriza energjetike ėshtė pasojė edhe e dėshtimit tė investimeve prej qindra milionė eurosh qė u shpenzuan pėr kapacitetet energjitike tė Kosovės nga donatorėt ndėrkombėtarė.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail