Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Bllokohet ndėrtimi i kullave tė El Sayed nė Prishtinė


Prishtinė, 5 Tetor 2004 - Kryebashkiaku i Prishtinės, Ismet Beqiri u kėrkoi publikisht banorėve tė Prishtinės qė tė mos blejnė nė asnjė rast shtėpi te pallatet "Hawai", qė po ndėrtohen nga El Sayed nė kryeqytetin e Kosovės. Nė gusht tė kėtij viti autoritetet drejtuese tė Komunės sė Prishtinės vendosėn t'i bllokojnė tė gjitha ndėrtimet pa leje nė kėtė qytet. Por, kryebashkiaku nuk u ndal me kaq. Nėpėrmjet deklarimeve pėr shtyp, nė media, ai ka kėrkuar qė qytetarėt e Prishtinės tė mos shkojnė tė prenotojnė apo tė blejnė banesa te kompania "Kosova Hawai Group", arsye ėshtė se kjo kompani nuk ka marrė asnjė leje pėr ndėrtimin e pallateve.

Zėdhėnėsi i Komunės sė Prishtinės, Bajram Mjeku, tregon se mė 18 gusht ėshtė bėrė bllokimi i 6 kullave qė kishin nisur tė ndėrtoheshin nė Prishtinė dhe El Sayed kishte njoftuar se prenotimi bėhej duke paguar kėstin e parė prej 8 mijė eurosh.

Komuna e Prishtinės nuk bėri vetėm bllokimin e ndėrtimeve qė kishin nisur, por edhe lajmėroi qytetarėt qė tė tėrhiqeshin nga marrdhėniet me kompaninė e El Sayedit. Zėdhėnėsi i Bashkisė sė Prishtinės thotė se nė Kosovė ka njė kėrkesė tė madhe pėr banesa dhe kjo bėri qė njerėzit tė dyndeshin pranė kėsaj kompanie pėr tė blerė njė apartament. Nė momentin e parė, sapo ata nisen tė bėnin kontratat dhe pagesat e para tė kesteve prej 8 mijė euro, ndėrhynė autoritetet e pushtetit lokal tė Prishtinės qė e ndalen gjithė procesin. Bajram Mjeku, zėdhėnėsi i Bashkisė sė Prishtinės, tha pėr "Gazetėn Shqiptare" se Komuna e Prishtinės ndėrpreu punimet e kompanisė egjiptiane "Kosova Hawai Group" pėr dy ēėshtje. "Punimet janė ndėrprerė menjėherė nga drejtoria pėr inspektim dhe njėkohėsisht nė kumtesėn pėr opinion, tė cilėn e ka lėshuar Zyra pėr Marrdhėnie me Publikun, kemi njoftuar opinionin se kjo, por edhe tė gjitha kompanitė e tjera qė kanė ndėrtuar pa leje nė pronėn e Komunės, as kanė marrė as nuk do marrin leje ndėrtimi". Mjeku ėshtė shprehur se pėr tė blerė shtėpi janė interesuar njė numėr i madh i qytetarėve, por qytetarėt kanė menduar se kjo kompani ėshtė pajisur me leje ndėrtimi dhe leje urbanistike dhe, nė momentin qė kanė kuptuar se nuk i kanė kėto dy leje, janė tėrhequr.

ECIKS / BalkanWeb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellit
Ritme tė shpejta ndėrtimi nė autostradėn Durrės-KukėsAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail