Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Mbahet tryeza e shtatė pėr produktet e industrisė


PRISHTINĖ, 4 maj 2007 – Ngritja e infrastrukturės sė cilėsisė pėrmes pėrafrimit me direktiva tė Bashkimit Evropian, sipas ekspertėve tė industrisė, qė morėn pjesė nė tryezėn e shtatė me radhė, tė hėnėn, ėshtė vlerėsuar si parakusht pėr qarkullim tė lirė dhe tė sigurt tė produkteve industriale.

Zv.ministri i Tregtisė dhe Industrisė, Kadri Kryeziu, ka pohuar se konceptet e reja pėr zhvillimin ekonomik tė vendit, tė cilat dalin nga tryezat e tilla, do tė jenė argument i rėndėsishėm nė punėn e Ministrisė. “Zėri juaj do tė jetė argument I rėndėsishėm qė do tė reflektohet nė punėn e Ministrisė”, ėshtė shprehur Kryeziu para ekspertėve dhe pėrfaqėsuesve tė prodhimeve industriale nė Kosovė.

Ai ka pėrshėndetur iniciativėn e krijimit tė njė qasjeje tė re pėr kėtė fushė tė ekonomisė, pėr tė cilėn, sipas tij, nė Kosovė ka mjaft resurse, tė cilat mund tė shfrytėzohen dhe tė nxirren produkte konkurruese me vendet pėrreth. Drejtori i Departamentit tė Industrisė, Izet Ibrahimi, nė prezantimin e tij mbi ndikimin e standardeve nė cilėsinė e produkteve industriale, ka thėnė se prodhuesit duhet tė aplikojnė standardet e Agjencisė Ndėrkombėtare pėr Standardizim, ISO, sidomos ato ISO 9001:2000.

“Prodhuesit duhet tė mėsohen me modulet nga qasja globale dhe detyrimet e pjesėmarrėsve nė tregun e brendshėm tė BE-sė”, ka pohuar Ibrahimi, duke shtuar se po synohet qė Kosova tė ketė prodhime cilėsore industriale. Sipas tij, departamenti i industrisė nė kuadėr tė MTI-sė ka caktuar objektivat kyēe nė kontekst tė pėrafrimit legjislativ me direktiva tė BE-sė dhe ato teknike, me anė tė sė cilave synohet eliminami i barrierave teknike nė tregti.

Kryeshefi ekzekutiv i Agjencisė sė Standardeve dhe Akreditimit, Hafiz Gara, ka pohuar se standardet teknike nė konkurrencėn e produkteve industriale do tė ketė ndikim tė madh nė plasmanin e tyre nė tregjet evropiane. Kompetencat nė kėtė fushė, sipas Ligjit pėr standardizim janė kompetencė e Agjencisė pėr Standardizim (ASK), tė themeluar nė bazė tė Ligjit 2004/12. Gara ka theksuar se ASK-ja synon qė nė fazėn transitore deri nė definimin e statusit politik tė Kosovės tė krijojė qasje legale nė organizmat ndėrkombėtare, pėr tė krijuar mundėsinė e adoptimit tė standardeve dhe shpalljes sė tyre si standarde kosovare.
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail