Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

I zmadhojnė borxhet


Prishtinė, 25 tetor 2007 - Qeveria serbe ka thėnė se para gjashtė vjetėsh, borxhi i jashtėm i Kosovės ishte 1,7 miliard dollarė, ndėrsa pas pėrpilimit tė klubeve parisiene dhe londineze, u pakėsua pėr 500 milionė. Nė anėn tjetėr, institucionet e Kosovės kanė mohuar se qeveria e Serbisė paguan rreth 100 mijė euro nė ditė pėr borxhet e jashtme tė Kosovės dhe se totali i borxheve tė Kosovės ėshtė 1.2 ose 1.7 miliardė dollarė.

"Nuk ėshtė e vėrtetė qė Kosova ka borxhe kėtė shumė qė thotė Serbia, as gjysma e saj nuk ėshtė", tha Behgjet Brajshori, zėvendėsministėr i Ekonomisė dhe Financave. Sipas tij, pagesa e kėtyre borxheve duhet shqyrtuar me Serbinė se sa janė dhe si duhet paguar ato. Edhe pakoja e Ahtisarit, shtoi Brajshori, parasheh qė borxhet e jashtme tė Kosovės duhet tė diskutohen me shtetin serb."Pas statusit Kosova dhe Serbia duhen ulur dhe shqyrtuar ēėshtjen e borxheve tė Kosovės", tha Brajshori.

Safet Gėrxhaliu, shef i departamentit pėr marrėdhėnie me jashtė nė Odėn Ekonomike tė Kosovės, tha se nuk ėshtė e vėrtetė qė Kosova ka aq shumė borxh, madje as gjysmėn e asaj qė thotė Serbia. "Serbia mund t`i fryjė shifrat pėr shkak se nuk ka pranuar tė bisedojė me Kosovėn pėr kėtė ēėshtje", tha Gėrxhaliu. Ai tregon se Kosova as qė ka marrė pjesė nė periudhėn e sukcesionit edhe nuk ėshtė treguar kurrė se sa ka marrė ky vend. Pėr kėtė ēėshtje, tha Gėrxhaliu, as nuk duhet tė befasohemi me shifrat e Serbisė pėr borxhet e Kosovės. Zyrtarė nga qeveria e Kosovės dhe ekspertė vendorė, para njė kohe kanė shpjeguar se nėse borxhi ėshtė marrė nė emėr tė Kosovės, e qė njėkohėsisht edhe ėshtė investuar nė Kosovė, atėherė edhe do ta paguajmė atė borxh. Nėse borxhi ėshtė marrė nė emėr tė Kosovės e ėshtė investuar nė pjesė tjera tė Jugosllavisė, Kosova nuk do ta paguajė atė borxh. Mediat serbe kanė alarmuar se qeveria e Serbisė vitet e fundit ka humbur njė shumė tė madhe parash duke paguar borxhe tė Kosovės, me arsyen se juridikisht ėshtė pjesė e saj.

Nėse tashmė shteti i Serbisė lufton me tė gjitha forcat qė Kosova tė mbetet nė pėrbėrje tė saj, ka thėnė ekonomisti Mlagjen Kovaqeviq, nga ana tjetėr nuk duhet tė heqė dorė nga obligimi pėr tė kthyer borxhin ndaj Kosovės. "Konsideroj se qeveria e Serbisė erdhi nė pėrfundim qė Kosova ėshtė e humbur, se ėshtė gjithnjė mė e qartė, gjykuar nga pushtetarėt e ShBA-ve, se nėse nuk arrihet marrėveshja, Kosova do tė jetė e pranuar si shtet i pavarur", tha ky ekonomist.
Ai shtoi se meqė pala kosovare nuk ėshtė e interesuar qė tė arrihet marrėveshja, shumė qartė mund tė lindė epilogu. "Si duket qeveria jonė po pėrgatitet pėr situatė tė tillė, andaj erdhi kjo iniciativė", pėrfundoi njėri ndėr ekonomistėt me tė mėdhenj nė Serbi - Mladen Kovacevic.

Borxhet e Kosovės janė prej fillimit tė viteve 70 - ta deri nė mes tė viteve 90 - ta tė shekullit tė kaluar. Mjetet e kreditit tė huaj janė tė pėrfshirė nė projekte tė elektro-energjetikes, hekurudhave, metalurgjisė, industrinė e automjeteve, telekomunikacionit, ujėsjellėsit dhe shumė ēėshtjeve tjera.


ECIKS / Gazeta Express


 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail