Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shtyhet zbatimi i CEFTA-s


Prishtinė,3 maj 2007 — Pėr shkak se nuk ėshtė ratifikuar nga parlamentet e shumicės sė vendeve anėtare, zyrtarizimi dhe fillimi i zbatimit tė Marrėveshjes sė Tregtisė se Lirė tė Vendeve tė Evropės Juglindore (CEFTA) ėshtė shtyrė pėr muajt e verės.

Vendet e rajonit, nė muajin dhjetor tė vitit tė kaluar, nė Bukuresht tė Rumanisė, kanė nėnshkruar marrėveshjen rajonale tė Tregtisė se Lirė CEFA, e cila ėshtė dashur tė hyjė nė fuqi mė 1 maj tė kėtij viti. Marrėveshjen e CEFTA-s e kanė nėnshkruar Kosova, Maqedonia, Kroacia, Bosnja dhe Hercegovina, Shqipėria, Serbia, Mali i Zi, Rumania, Moldavia dhe Bullgaria. "CEFTA nuk do tė fillojė sė zbatuari nė kėtė muaj, pėr shkak se, pėrveē Kosovės, Shqipėrisė dhe Malit tė Zi, ende nuk ėshtė ratifikuar nga parlamentet e vendeve tė tjera anėtare", tha pėr KosovaLive koordinatori i Zyrės se Paktit tė Stabilitetit pėr Kosovė, Gazmend Qorraj.

Marrėveshjen e CEFTA-s deri mė tash nuk e kanė ratifikuar parlamentet e Serbisė, Bullgarisė, Rumanisė, Bosnje e Hercegovinės, Maqedonisė, Moldavisė dhe Kroacisė. Qorraj tha se ratifikimin e kėsaj marrėveshjeje pritet qė brenda kėtyre ditėve ta bėjnė parlamentet e Maqedonisė dhe Moldavisė. "Me ratifikimin e CEFTA-s nga parlamentet e Maqedonisė dhe Moldavisė, kjo marrėveshje do tė fillojė sė zbatuari, pasi qė pėr fuqizimin e saj nevojitet qė sė paku pesė shtete ta ratifikojnė", tha Qorraj. Ai tha se ratifikimi dhe zyrtarizmi i plotė i CEFTA-s pritet tė bėhet deri nė qershor apo korrik tė kėtij viti.

"Prej nėnshkrimit tė kėsaj marrėveshjeje e deri mė tash janė organizuar takime tė shumta informuese me komunitetin e biznesit dhe me institucionet e ndryshme tė Kosovės, nė mėnyrė qė ata tė informohen pėr detyrat dhe obligimet qė i presin pas dates 1 maj", tha Qorraj. Ai tha se inkuadrimi nė CEFTA ekonomisė sė Kosovės do t'i sjellė efekte pozitive, pasi qė pėr ndėrmarrjet kosovare ofrohet njė treg mė i madh se ai i Kosovės. Ai tha kjo marrėveshje do tė ndikojė edhe nė pėrmirėsimin e bilancit tregtar tė Kosovės.

"Rajoni, pjesė e tė cilit ėshtė edhe Kosova, do tė bėhet mė atraktiv pėr investimet e huaja, pasi qė investitorėve e mėdhenj janė mė shumė tė interesuar pėr tė investuar nė njė treg tė madh. Pėr kėta investitorė vetėm Kosova nuk mjafton, prandaj me kėtė marrėveshje edhe vendi jonė do tė jetė mė atraktiv pėr investitorėt e huaj", tha ai. Ndėrkaq nga tė dhėnat e publikuara nga Enti Statistikor i Kosovės (ESK) vetėm gjatė muajit shkurt tė kėtij viti, Kosova ėshtė pėrballur mė njė deficit tregtar nė shumė prej 101,9 milionė euro, qė krahasuar me periudhėn e njėjtė tė vitit tė kaluar tregon njė rritje prej 37 milionė euro.

Sipas ESK-sė, eksporti nė muajin shkurt 2007 kishte vlerėn 5,9 milionė euro, ndėrsa importi 107,8 milionė euro, qė paraqet njė rritje prej 32% pėr qind pėr eksport dhe 55,8 pėr qind pėr importin, krahasuar me shkurtin e vitit 2006. Nė muajin shkurt, prodhimet kosovare mė sė shumė janė shitur nė Shqipėri mė 19,1 pėr qind, pastaj nė Serbi mė 17,8; Zvicėr 8,3 pėr qind, si dhe nė Maqedoni dhe Itali mė 7,9 pėrkatėsisht 5,8 pėr qind.

Ndėrsa, sipas tė dhėnave, pėrqindja mė e madhe e importit ėshtė nga: Maqedonia mė 15,1 pėr qind, Serbia 15 pėr qind, Gjermania 10,5 pėr qind si dhe nga Kina dhe Turqia me 6,4 pėrkatėsisht Turqia 6,0 pėr qind tė importit tė pėrgjithshėm.

ECIKS / Gazeta Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail