Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Banka Evropiane e Investimeve mundėson kredi pėr Kosovėn

Banka Evropiane e Investimeve ka marrė vendim politik qė tė mundėsojė dhėnien e kredive edhe Kosovės pėrkundėr statusit tė padefinuar. Kėtė e konfirmoi nėnkryetari i Bankės Evropiane tė Investimeve – i ngarkuar me Ballkan Gerlando Genuardi i cili tha se aktualisht po punohet nė qartėsimin e aspektit legal te kėtij vendimi.

Prishtinė, 22 prill 2005 - Banka Evropiane po konsultohet me zyrėn ligjore tė UNMIK-ut rreth detyrimeve qe dalin nga kredia e mundshme dhėnė Kosovės. “Nėse ne aktualisht japim kredi UNMIK-ut, ndėrsa vjen momenti qė administrata tė largohet nga Kosova, nė dėshirojmė tė dimė se ēfarė do tė ndodhė me detyrimet nga kontrata e kredisė. Thėnė shkurt, dėshirojmė tė dimė se kush do na e paguajė borxhin”, u shpreh nėnkryetari i Bankės Evropiane tė Investimeve.

Rezultati i konsultimeve nė raportin Banka Evropiane – UNMIK duhet tė formalizohet shumė shpejtė, pohon Geraldo Genuardi dhe se kjo mund tė bėhet pėr disa javė. Nė fazėn e parė tė fillimit tė implementimit tė kredive nga Banka Evropiane investimeve, sipas tė gjitha gjasave do tė pėrfiton sektori privat, pėrkatėsisht ndėrmarrjet e vogla dhe tė mesme. Do tė jetė kjo hera e parė qė Banka Evropiane e Investimeve jep kredi njė vendit pa status. Vendet e Ballkanit perėndimor kanė pėrfituar nė kredi nga kjo bankė, ndėrsa nga viti 2.000 e deri mė sot, vendeve tė rajonit – pa Kosovėn i ėshtė dhėnė nga ky burim 1.1 miliardė euro.

ECIKS / RTKLive
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail