Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

ShBA-tė japin 75 milionė $ ndihma pėr Kosovėn


Washington, 11 dhjetor 2004 - Presidenti i Shteteve tė Bashkuara George Bush e ka nėnshkruar Ligjin pėr ndihmė vendeve tė jashtme.

Nė vitin 2005, Kosova do tė pėrfitojė 75 milionė dollarė ndihma amerikane, ndėrsa ndihmat financiare pėr Serbinė nė vlerė prej 73.6 milionė dollarė, janė kushtėzuar me arrestimin dhe ekstradimin e tė akuzuarit pėr krime tė luftės, Ratko Mlladiq. Sipas ligjit, kushti i dytė i cili duhet pėrmbushur qė Serbia t'i pėrfitojė ndihmat amerikane, ėshtė qė Beogradi t'ia ndėrpresė mbėshtetjen financiare, politike dhe tė sigurisė Republikės Serbe tė Bosnjes.

Ndihmat e pėrgjithshme amerikane pėr vendet tjera nė vitin 2005 do tė jenė rreth 19.8 miliardė dollarė.

ECIKS / Evropa e Lirė
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail