Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Sllovenia, investitori numėr njė nė Kosovė


Prishtinė, 11 prill 2007 - Investimet sllovene nė Kosovė, tė vlerėsuara nga disa afaristė kosovarė si mė tė mėdhatė sa i pėrket investimeve tė jashtme, nga pėrfaqėsuesit e komunitetit tė biznesit llogariten jo tė favorshme pėr shkak tė konkurrencės dhe bashkėpunimit jo reciprok. Deri tani sllovenėt kanė arritur tė krijojnė njė qėndrueshmėri tė fortė nė tregun bankarė tė Kosovės sa i pėrket pėrqindjes sė kapitalit tė tyre nė bankat komerciale nė vend.

Interesimi slloven nė sektorin financiar ka qenė mė i theksuar sesa nė sektorėt e tjerė ekonomikė, qė dėshmon fakti se rrjeti i investimeve nga ky shtet ėshtė i orientuar kryesisht nė banka, telefoni, kompani tė sigurimeve dhe fonde pensionale.

Vetėm njė javė mė parė “Banka e Re e Lubjanės” ka finalizuar marrėveshjen me njėrėn nga bankat e Kosovės, “Kasa Bank”, nga e cila ka blerė 51 pėr qind tė aksioneve, pėr njė shumė qė nga burimet jo zyrtare thuhet tė jetė mbi 75 milionė euro. Deri mė tani sllovenėt nė KSB nėpėrmjet “Faktor Bankės”, kanė zotėruar 26 pėr qind tė aksioneve dhe me nėnshkrimin e kėsaj marrėveshje pronėsia sllovene nė kėtė bankė ka arritur nė 76.1 pėr qind. Drejtori Gjeneral i Kasabankės, i cili u lirua pėrkohėsisht nga arresti pėr tė marrė pjesė nė ceremoninė e shitjes, Milazim Abazi, me rastin e shitjes sė “Kasabankės” ka pohuar se kosovarėt rrugėn drejt Bashkimit Evropian do ta gjejnė nėpėrmes Sllovenisė, duke shndėrruar kėshtu ekonominė e Kosovės nė ekonomi tė orientuar kah eksporti.

Ai pati pėrmendur se Sllovenia radhitet e para sa i pėrket investimeve tė huaja nė Kosovė, e cila pėr kėtė vit bashkė me licencėn pėr telefoni. Blerja e bankave nga sllovenėt nuk ka pėrfunduar me Kasabankėn, por ata tashmė i kanė vėnė syrin edhe bankės tjetėr qė dikur ishte nė krizė tė falimentonte, “Bankės sė Re tė Kosovės”, nė tė cilėn pretendojnė tė marrin nė zotėrim mbi 51 pėr qind tė aksioneve. Investimi tjetėr, pėr tė cilin janė hapur shumė polemika ėshtė ai pėr operatorė tė dytė tė telefonisė mobile, me qė rast “Telekom Slovenije”, nė konzorcium me kompaninė vendore “Ipko Net”, kanė paguar 75 milionė euro pėr licencė. Drejtori i “Telekom Slovenije”, Bojan Dremelj, me rastin e nėnshkrimit tė marrėveshjes pati theksuar se vendimi pėr tė hyrė nė tregun e Kosovė ėshtė pjesė e strategjisė sė gjatė dhe kjo fatmirėsisht i ėshtė shpėrblyer.

Sipas Dremelj, ky ėshtė investimi mė i madh qė ka bėrė ndonjėherė Sllovenia ndonjėherė jashtė vendit dhe ka premtuar qė kėtė projekt ta implementojė me sukses. “Eshtė investimi mė i madh qė ka bėrė Sllovenia ndonjėherė jashtė vendit, gjithashtu besoj se ėshtė investimi mė i madh i jashtėm nė Kosovė”, pati theksuar Dremelj. Telekomi i Sllovenisė planifikon qė pėr implementimin komplet tė rrjetit tė investojė nė kėtė projekt mbi 200 milion euro dhe brenda vitit tė fillojė me shėrbimet e telefonisė. Po ashtu, nė nėntor tė vitit 2006 “Prva pokojninska druzba” nga Lubjana sė bashku me korporatėn “Dukagjini’, nga Peja, kanė themeluar Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve me njė kapital themelor prej 4 milionė eurosh. “Prva pokojninska druzba” ėshtė shoqėria mė e vjetėr pensionale nė Slloveni, e regjistruar pėr kryerjen e sigurimit suplementar pensional nė tė cilėn janė inkorporuar mbi 2,150 ndėrmarrje me 74,000 tė siguruar nė Slloveni, qė nė rajon administron 8 fonde pensionale me 137,000 tė siguruar dhe me mjete afėr 140 milionė euro nėn menaxhim. Sa i pėrket, investimeve tjera qė rrjeti i afaristėve nga sllovenia, qofshin ato direkte apo indirekte, vlerėsohen tė jenė bėrė nė biznese kyēe pėr ekonominė e Kosovės. Kompania e sigurimeve “Sigkos”, ėshtė vetėm njėra nga kompanitė e shumta nė tregun kosovarė qė kanė investuar nė vlerė mė tė vogėl, ashtu sikur “Semenarna”, qė ka investuar nė farėra rreth 4 milionė euro.

Nė anėn tjetėr pėrfaqėsues tė komunitetit tė biznesit nė Kosovė, vlerėsojnė tė pafavorshme pėr shkak tė ngritjes sė konkurrencės dhe bashkėpunimit jo reciprok. Kryetari i Aleancės Kosovare tė Biznesit, Agim Shahini, thekson se deri tash nuk ka ekzistuar njė bashkėpunim reciprok, sepse afarizmi ėshtė vetėm njė drejtimesh nė kuptimin e importit dhe eksportit. “Investime nga shteti Slloven si investime direkte dhe indirekte pėrmes eksportit tė produkteve janė mjaft konkurrent, e qė njė gjė tė tillė pėr kosovarėt nuk mund ta bėjnė nė slloveni pėr shkak tė kostos sė lartė tė prodhimit”, pohon Shahini.

Megjithatė, Shahini e ēmon punėn qė ata kanė bėrė deri mė tani duke theksuar se sllovenėt janė tė parėt nga vendet e ish Jugosllavisė kanė hyrė nė tregun financiar siē janė rastet e blerjes sė aksioneve nė bankat komerciale nė Kosovė pėrmes pėrfaqėsuesve tė tyre nė kėtė vend. Ai ka kėrkuar nga Qeveria e Kosovės qė tė krijon njė mundėsi ligjore pėr tė ndihmuar biznesin kosovarė nė mėnyrė qė edhe prodhimet vendore tė jenė konkurruese nė tregun e jashtėm. Drejtori i Agjencisė Kosovare pėr Promovimin e Investimeve, Ejup Fejza, ka pohuar se investimet sllovene prinė pėr nga shuma e investuar nė vendet e Evropės Juglindore.

“Dalė ngadalė Sllovenia po bėhet faktor me rėndėsi sa i pėrket investimeve nė Kosovė, e cila pėrmes kompanive tė sajė ka arritur tė hapė vende tė reja tė punės dhe tė ndikoj nė rritjen ekonomike tė vendit”, ka pohuar Fejza. Gjithashtu ai ka thėnė se janė duke punuar nė arritjen e marrėveshjes pėr mbrojtjen dhe garantimin e investimeve reciproke, gjė qė do t’i jepte pėrparėsi edhe prodhuesve kosovarė tė dalin nė tregun e jashtėm dhe do tė thithnin mė tepėr investime nga Sllovenia.

ECIKS / Koha Ditore
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail