Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Ndėrtimi i autostradės duhet tė fillojė kėtė vit


Prishtinė, 9 janar 2007 - Ndėrtimi i autostradės Prishtinė-Durrės duhet tė fillojė kėtė vit, ėshtė mesazhi qė i dha sot kryeministri Agim Ēeku anėtarit tė kabinetit tė tij, Qemajl Ahmetit, ministrit tė Transportit dhe Telekomunikacionit. Kryeministri po ashtu i kėrkoi ministrit qė megjithė kompetencat e kufizuara qė ka, procesi i licencimit tė operatorit tė dytė tė telefonisė mobile tė pėrfundojė me sukses. Sipas Ēekut, kjo ministri ka tė destinuara 24 milionė euro pėr investime nga mė pak se 36 milionė euro sa peshon buxheti i saj. Por, Ēeku gjithashtu i sugjeroi ministrit Ahmeti qė buxhet i ministrisė tė shfrytėzohet sipas parashikimeve. Ndėrsa, sa i pėrket gjetjes sė burimeve financiare pėr projekte tė mėdha si ai pėr autostradėn tha se nė muajin mars do tė organizohet njė konferencė e donatorėve dhe financimi do tė bėhet sipas parimit publiko-privat. "Ky ėshtė njė projekt nacional, janė duke u kryer shumė punė nė kėtė projekt, ndėrsa kanė mbetur edhe disa ēėshtje si shpallja e brezit tė autostradės si zonė e interesit nacional, shpronėsimi i pronave dhe kompenzimi i pronarėve", tha Ēeku. Ndėrsa, ministri Ahmeti theksoi se sa u pėrket shpronėsimeve ato nuk do tė mund tė bėhen derisa Kuvendi nuk e miraton njė ligj tė atillė, i cili aktualisht ėshtė nė shqyrtim tė dytė. Sipas Ahmetit, poashtu njė pjesė e financimit tė autostradės do tė mund tė bėhet edhe nga Postėtelekomi i Kosovės nė kuadėr tė projekteve tė pėrbashkėta. Kryeministri Ēeku kėrkoi nga ministri Ahmeti qė tė pėrfundohet me sukses dhe transparencė ligjore procesi i licencimit tė operatorit tė dytė tė telefonisė mobile, qė pritet tė pėrmbyllet me 17 janar. Ahmeti tha se gjatė vitit 2007 edhe 124 km rrugė regjionale do tė asfaltohen dhe do tė hapen, ndėrsa nė bashkėpunim me komunat do tė ndėrtohen edhe 150 km rrugė lokale.


ECIKS / QIK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail