Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Fillon zgjerimi i telefonisė fikse nė Kosovė


Postė-Telekomi i Kosovės ka zgjeruar rrjetin e telefonisė fikse me 11 mijė numra tė rinj, nė kuadėr tė projektit pėr zgjerimin e telefonisė fikse, i cili parashikon qė brenda kėtij viti tė shpėrndahen rreth 65 mijė numra tė rinj. Momentalisht nė Kosovė janė tė instaluar 110 mijė linja telefonike fikse

Prishtinė, 31 mars 2005 - Postė-Telekomi i Kosovės (PTK) ka shpėrndarė sot 11 mijė linja tė telefonisė fikse, nė 12 lokacione tė ndryshme nė tė gjithė vendin, nė kuadėr tė shtimit tė 60 mijė linjave tė reja qė ėshtė parashikuar tė bėhet kėtė vit. Momentalisht nė Kosovė ekzistojnė110 linja tė telefonisė fikse dhe brenda vitit, nė bazė tė lejes nga Autoriteti Rregullator i Telekomunikacioneve, parashikohet qė tė bėhen 175 mijė linja telefonike.
“Deri mė tani janė duke u realizuar me sukses kushtet e dala nga licenca dhe deri nė fund tė vitit do tė arrijnė tė zgjerojnė linjat deri nė shkallėn e duhur”, u shpreh Ilaz Bejtullahu, zyrtar i PTK-sė.

Pėr sa i pėrket zbritjes sė tarifave nė ēmime, Bejtullahu pohoi se vazhdon punėn firma konsulente ndėrkombėtare qė analizon kėtė mundėsi. “Deri nė muajin maj pritet tė ketė edhe ndryshime tė ēmimit pėr shėrbimet telefonike", pohoi ai. Taksa kyēėse e njė linje pėr konsumatorėt ėshtė 150 euro plus 15 pėr qind TVSH.

Shpenzimet e instalimit pėr konsumatorė deri nė 100 metra largėsi, nga dalja deri tek objekti i tyre, do tė pėrmbushen nga PTK-ja nė kuadėr tė taksės kyēe, kurse mbi 100 metra largėsi ata do tė paguajnė 0.65 cent pėr metėr. Kosova pas luftės e ka digjitalizuar telefonin fikse nė masėn mė tė madhe, pasi rrjeti i vjetėr ishte shumė i dėmtuar pas bombardimeve tė NATO-s. Postat nė Kosovė ishin objektet mė tė goditura gjatė bombardimeve 78-ditėshe.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellit
Ritme tė shpejta ndėrtimi nė autostradėn Durrės-KukėsAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail