Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Vazhdojnė problemet pėr operatorin e dytė tė telefonisė


UNMIK-u e quan tė pavlefshėm vendimin e Gjykatės sė Prishtinės, tė marrė disa ditė mė parė, qė njeh si fitues tė tenderit tė dytė tė telefonisė mobile nė Kosovė konsorciumin Mobitel-Mobikos

Prishtinė - Problemi i licencimit tė operatorit tė dytė tė telefonisė mobile nė Kosovė nuk duket se ka tė mbaruar. Administrata ndėrkombėtare nė Kosovė e ka quajtur tė pavlefshėm vendimin e Gjykatės sė Prishtinės, e cila ditė mė para i njohu si tė rregullt fitoren pėr licencėn e dytė tė operatorit mobil konsorciumit slloveno-kosovar, Mobitel-Mobikos.
Neraj Singh, zėdhėnės i UNMIK-ut, tha se vendimi i Gjykatės sė Prishtinės ėshtė i pavlefshėm dhe pa baza ligjore pėr operatorin e dytė tė telefonisė mobile Mobitel-Mobikos.
"PSSP-ja me njė vendim ekzekutiv e ka anuluar procesin e tenderit pėr operatorin e dytė tė telefonisė mobile nė vend qė ėshtė bėrė nga Autoriteti Regulativ i Telekomunikacionit. Ky vendim ėshtė marrė pas njė procesi tė gjatė tė njė dialogu me anėtarėt pėrkatės tė qeverisė sė Kosovės dhe me kryesuesin e ART-sė", tha Singh.

Sipas Singh, veprimi pėr tė anuluar kėtė proces ka qenė i domosdoshėm dhe ėshtė nė favor tė Kosovės dhe tė zhvillimit tė saj ekonomik, sidomos duke u nisur nga fakti pėr tė tėrhequr investitorėt e huaj nė Kosovė. Ai bėri tė ditur se Autoriteti Regullativ i Telekomunikacionit ka nėnshkruar kontratėn me Mobitel-Mobikos, pa njoftuar UNMIK-un dhe Qeverinė e Kosovės.

Ndėrkohė qė Gjykata e Prishtinės e ka marrė kėtė vendim disa ditė mė parė se operatorit tė dytė, tė zgjedhur mė herėt nga ART-ja, t'i jepej licenca pėr operim, sepse procedurat e tenderimit kanė qenė nė rregull. Qeveria e Kosovės ndėrkaq ka parashikuar si tė ardhura tė sigurta 6.5 milionė euro nga licenca e dytė e telefonisė mobile. Nė tetor tė vitit 2004, pak orė pasi ART nėnshkroi kontratėn me Mobitel-Mobikos, Petersen, e anuloi kėtė vendim sė bashku me tėrė procesin e tenderimit.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail