Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shkallė e ulėt e inkasimit tė tatimit nė Drenas


Drenas, 30 dhjetor 2003 – Komuna e Drenasit, njėra ndėr komunat mė tė shkatėrruara gjatė luftės nė Kosovė, ballafaqohet aktualisht me probleme financiare pėr shkak tė shkallės jashtėzakonisht tė ulėt tė pagesės sė obligimeve tatimore nga qytetarėt dhe nga biznesmenėt e saj. Nė bazė tė njė raporti tė Radio Kosovės thuhet se nga tatimpaguesit pėr vitin 2003 janė planifikuar tė grumbullohen 150 mijė euro kurse ata deri tash kanė paguar mbi 15 mijė euro ose vetėm 10,24 pėr qind tė obligimeve.

Baza tatimore nė kėtė komunė thuhet mė tej nė raport, duke u bazuar nė gjendjen e popullatės, ėshtė ndėr mė tė ulėtat nė Kosovė me mesatare prej 25 euro nė vit. Sidoqoftė, edhe pėrkundėr kėtij fakti, nuk ka shpresa se shkalla e inkasimeve do tė rritet dhe se do tė grumbullohen vlerat e parapara.

Nga 6 mijė e 160 obligues tatimor, tatimit i janė pėrgjigjur vetėm 758 tatimpagues, qė vlerėsohet si mospėrgjigje e qytetarėve nė kėtė obligim. Kjo i detyron organet komunale qė t’i kushtėzojnė shėrbimet e tyre administrative pėr tė arritur njė shkallė mė tė lartė tė tatimit, thuhet nė fund tė raportit.

ECIKS / Radio Kosova
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail