Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

“Mobteli” nė Kosovė, falė UNMIK-ut


Operatori serb ėshtė i pėrqendruar mė sė shumti nė rajonin e Pejės ku operon nė mė shumė se 11 zona. Zyrtarėt e Qeverisė ankohen se nuk kanė kompetenca pėr t'i larguar antenat e operatorėve ilegalė, duke konsideruar se kjo ėshtė kompetencė e rezervuar e UNMIK-ut

Arbana Xharra

Prishtinė, 22 shtator 2006 - Derisa UNMIK-u dhe Qeveria e konsiderojnė tė ndjeshme politikisht "prekjen" e antenave tė "Mobtelit" serb, numri i antenave tė instaluara nga ky operator ilegal rritet dita- ditės.

Antenat e operatorit ilegal tė telefonisė mobile tė Serbisė, 063-shi dhe 064-shi operojnė nė 28 zona tė Kosovės, tė cilat po transmetojnė me 46 frekuenca tė “Valės 900”.

Operatori serb ėshtė i pėrqendruar mė sė shumti nė rajonin e Pejės ku operon nė mė shumė se 11 zona, ndėrsa vazhdon ta instalojė rrjetin e tij pėrmes antenave nėpėr ēdo vend tė Kosovės.

"Koha Ditore" ka siguruar dokumentacionin bashkė me fotografi dhe harta ku tregohet qartė se ku janė tė vendosura antenat e operatorėve ilegalė nė secilėn pjesė tė Kosovės.
Zyrtarėt e Qeverisė ankohen se nuk kanė kompetenca pėr t’i larguar antenat e operatorėve ilegalė, duke konsideruar se kjo ėshtė kompetencė e rezervuar e UNMIK-ut.
"Nuk kemi kompetenca qė tė veprojmė, kjo ėshtė ēėshtje politike, ėshtė kompetencė e rezervuar e UNMIK-ut", ka theksuar tė premten kėshilltari i kryeministrit, Avni Arifi.

Sipas tij, shkėputja e antenave do tė krijonte edhe izolim total tė minoriteteve nė aspektin e komunikimit.

Drejtori i Autoritetit Rregullativ tė Telekomunikacionit (ART), Anton Berisha, bėn tė ditur se i ka informuar UNMIK-un dhe Qeverinė pėr tė gjitha pozicionet e antenave tė operatorėve ilegalė tė vendosura nėpėr Kosovė.

"Por edhe ne kemi njė limit nė kompetenca ku nuk na lejohet tė veprojmė, i kemi informuar UNMIK-un dhe Qeverinė pėr vendosjen e antenave, por kjo ēėshtje nė substancė ėshtė politike", ka thėnė Berisha.

Zėdhėnėsja e Shtyllės IV tė UNMIK-ut, Methchilld Henneke, pohon se pėr momentin kanė kėrkuar nga drejtori i ART-sė, qė tė mos i largojė antenat e operatorėve ilegalė nga enklavat, pėr shkak tė situatės sė ndjeshme politike nė Kosovė.

"Mirėpo, kjo gjendje ėshtė vetėm tash pėr tash, nuk do tė zgjasė shumė", ka thėnė pėr KD-nė, Henneke.
Mirėpo, antenat nuk janė tė vendosura vetėm nėpėr enklava por edhe nėpėr vende ku nuk ka asnjė minoritet.

Sipas dokumentacionit tė siguruar nga KD-ja, operatorėt ilegalė tė Telefonisė Mobile Serbe qė po operojnė nė 28 zona brenda territorit tė Kosovės dhe qė janė duke shfrytėzuar edhe frekuencat e “Valės 900”, po ashtu edhe niveli i sinjaleve mė i lartė pranohet nga operatori 064 qė pėrdor “Valėn 900” nė territorin e Kosovės.

Kėto rezultate kanė dalė nga fushata e fundit e matjeve qė u janė bėrė operatorėve ilegalė nėpėr Kosovė.

Pėrveē antenave tė operatorit serb tė telefonisė mobile, nė Kosovė rrjetin janė duke e zgjeruar edhe operatorė tė vendeve tė tjera fqinje. Operatori i telefonisė mobile nga Maqedonia "Mobimak" operon nė rreth 40 kilometra brenda Kosovės nga zona kufitare e juglindjes, e vendosur nė katėr zona dhe duke transmetuar me 10 frekuenca qė tė gjitha nė “Vala 900”.

Edhe operatori tjetėr i Maqedonisė "Cosmofon" po e mbulon tė njėjtėn zonė si edhe "Mobimak", por duke shfrytėzuar vetėm njė frekuencė tė “Valės 900".

"Promonte", i Malit tė Zi operon nė 75 kilometra tė Kosovės, duke filluar nga kufiri perėndimor i vendit, dhe duke pėrdorur tri zona dhe duke transmetuar nė “Vala 900”.

"AMC" operatori i telefonisė mobile nga Shqipėria operon nė rreth 35 kilometra brenda territorit tė Kosovės duke filluar nga zona kufitare e jugperėndimit, dhe duke pėrdorur vetėm njė frekuencė tė “Valės 900”.

Zyrtarėt e PTK-sė thonė se operatorėt ilegalė janė duke e dobėsuar edhe rrjetin e “Valės 900“.
"Operatorėt ilegalė ndikojnė nė kualitetin aktual tė shėrbimeve qė ofron rrjeti “Vala 900” dhe ėshtė e pamundur qė tė pėrmirėsohet radio kualiteti pėr shkak tė pėrdorimit tė frekuencave tė “Valės 900", kanė pėrsėritur disa herė zyrtarėt e PTK-sė.

Koha Ditore
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail