Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Qeveria ndanė 16.9 milion euro pėr import tė rrymės


Prishtinė, 3 shkurt 2006 – Ministri i Energjetikes dhe Minierave (MEM) Ethem Ēeku nė njė intervistė pėr KosovaLive thekson se tenderi ndėrkombėtare pėr importin e rrymės do mbyllet mė 16 tė kėtij muaji dhe pėr kėtė Qeveria ka ndarė 16.9 milionė euro.

Ministri Ēeku, i cili njėherėsh ėshtė anėtar i Bordit drejtues tė Korporatės Energjetike tė Kosovės, thotė se kompania irlandeze ESBI nuk ėshtė e pėrgatitur qė tė menaxhojė mė KEK-un.

Sipas tij, furnizimi me energji elektrike nuk ėshtė i vetmi problem mė tė cilin po pėrballėt KEK-u dhe institucionet e Kosovės nė pėrgjithėsi.

“Serbia ėshtė duke na nxjerrė njė nga problemet me tė mėdha nė kohėt e fundit, duke mos lejuar kalimin transit tė energjisė se importuar e cila e ka si destinim Kosovėn”, tha Ēeku. Ai u shpreh optimist se edhe ky problem, me tė cilin tha se nuk ėshtė befasuar, do tė zgjidhet shpejtė.

Daljen nga kaosi energjetik, qė e ka pėrfshirė Kosovės sidomos ditėve tė fundit, ministri e sheh vetėm tek importimi afatgjatė i energjisė elektrike.

ECIKS /KosovaLive
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail