Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Biznesmenėt kėrkojnė uljen e taksės doganore nė 2%


Prishtinė, 13 prill 2004 - Me qėllim stimulimin e biznesit dhe agrobiznesit kosovar duhet tė shikohet mundėsia e ndėrrimit tė politikės fiskale, e veēanėrisht ulja e normės doganore nga 10 pėr qind nė 2 apo 0 pėr qind. Kjo ėshtė kėrkesa kryesore e komunitetit tė biznesit.

Mustafė Hasani, drejtor i Administratės Tatimore, tha pėr media se ėshtė formuar njė ekip i brendshėm i Ministrisė sė Ekonomisė dhe Financave pėr shqyrtimin e politikės fiskale nė Kosovė, tė cilėt janė duke shikuar sugjerimet e biznesmenėve pėr mundėsinė e uljes sė normės doganore. Hasani tha se nuk mund tė bėhet ndryshimi i politikės fiskale nė tėrėsi, por do tė ndryshohen disa prej kėrkesave mė tė rėndėsishme tė biznesmenėve kryesisht nė zvogėlimin e normės doganore pėr importin e mallrave kapitale, mjeteve themelore dhe pajisjeve.

Ai tha se gjithashtu do tė shqyrtohet mundėsia e krijimit tė disa benificione pėr sektorin e agrokulturės. “Kėto janė dy pikat kryesore qė ministria po pėrgatitet me ekipin e vet qė tė bisedojė me Kėshillin Ekonomik Fiskal”, - tha ai.

Nė Kosovė nuk ekzistojnė masa stimulative pėr biznesin fillestar, siē i aplikojnė vendet nė rajon dhe shtetet nė tranzicion. Mallrat, veēanėrisht ato tė sektorit tė prodhimit janė tepėr tė ngarkuara me taksa dhe kanė mundėsi mė tė vogla tė jenė konkurrente me mallrat e vendeve tė rajonit. Prodhuesit e vegjėl dhe eksportuesit e mundshėm kanė vėshtirėsi nė fillimin e prodhimit pasi janė tė detyruar qė nė kufirin e Kosovės, tė paguajnė me para nė dorė 26.5 pėr qind tė ēmimit tė importit tė makinerisė qė pėrdoret pėr themelimin e kapaciteteve prodhuese ose shėrbyese.

Edhe Aleanca Kosovare pėr Agrokulturė ka kėrkuar qė prodhimet kosovare tė jenė tė barabarta me prodhimet e importuara. Pėr t\'u arritur kjo duhet tė hiqet dogana pėr lėndėn e parė dhe repromaterialin qė pėrdoret pėr prodhimtari brenda Kosovės.
Aktualisht nė Kosovė aplikohen taksa doganore, e cila ėshtė 10 pėr qind, TVSH 15 pėr qind, dhe tatimi i paragjykuar pėr bizneset e vogla 3 pėr qind.

Ulja e taksės doganore, qė ėshtė kėrkesė kryesore e komunitetit tė biznesit, do tė krijonte njė boshllėk eventual nė buxhetin e Kosovės.
Ekspertėt vlerėsojnė se heqja e doganės pėr lėndėn e parė dhe makinat qė importohen pėr themelimin e kapaciteteve prodhuesve zvogėlojnė tė hyrat nė arkėn e Kosovės prej 30-50 milionė euro nė vit.

Sipas tyre, kjo do tė mund tė mbulohej nga rritja e potencialit ekonomik brenda vendit, sepse forcimi i bizneseve nėnkupton edhe rritje tė fuqisė sė tatimpaguesve tė brendshėm, me ēka do tė evitohej deficiti financiar.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail