Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Pejė: Privatizohet ndėrmarrja e parė shoqėrore


Prishtinė, 27 prill 2004 - Kombinati i drurit nė Pejė, pas nėntė muajve vonesė pėr shkak tė bllokimit tė privatizimit, ka kaluar zyrtarisht tė mėrkurėn nė pronėsi private. Kjo ėshtė ndėrmarrja e parė e privatizuar nė kėtė komunė. Biznesmeni shqiptar nga Peja Hajdar Bajraktari, qė ndodhet me punė tė pėrkohshme nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ėshtė njėri nga pesė partnerėt qė kanė privatizuar kėtė ndėrmarrje. Nė ceremoninė solemne tė organizuar nė objektet e fabrikės, Bajraktari tha se po marrin kėtė fabrikė nė duart e tyre me shpresė qė do tė ngjallin ekonominė dhe ta ulin numrin e tė papunėve nė komunėn e Pejės.

“Kam ftuar sot shumė biznesmenė nga Peja qė sė bashku jo vetėm me ta, por edhe me shqiptarėt e tjerė kudo qė janė, tė punojmė dhe tė investojmė pėr tė mirėn e vendit tonė”, - tha Bajraktari. Gjatė ceremonisė sė rastit, pėrveē pėrfaqėsuesve tė Odės Ekonomike tė Kosovės, Agjencisė Kosovare tė Mirėbėsimit, pushtetit lokal tė Pejės, ishte prezent edhe shefja e Zyrės Amerikane nė Prishtinė, Macie Reis. Diplomates amerikane me tė hyrė nė kombinatin e drurit, i kishte lėnė pėrshtypje vendosja e flamurit amerikan krahas atij shqiptar nė hyrje tė objektit. “Isha shumė e lumtur kur e pashė flamurin amerikan qė ishte duke u valėvitur nė kėtė ndėrmarrje. Kjo simbolizon afėrsinė dhe bashkėpunimin e ngushtė shqiptaro- amerikan”, - tha Reis. Kombinati i drurit ka nė pronėsi tė vetėn njė sipėrfaqje mbi 9 hektarė tokė, pėr tė cilėn ata vjeshtėn e kaluar kishin paguar 2.5 milionė euro. Me rastin e privatizimit tė kombinatit tė drurit nė Pejė, Ahmet Shala, zėvendėsdrejtor i AKM-sė, tha se pėr ndėrmarrjet shoqėrore nė Kosovė duhet tė ketė mė shumė investitorė tė interesuar shqiptarė jo vetėm nga Shtetet e Bashkuara, por edhe nga vendet e tjera tė botės. “Atmosfera nė AKM pas largimit tė Mari Fucci-t ėshtė shumė relaksuese dhe shumė pozitive”, - tha Shala.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail