Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shpallen fituesit e rrethit tė V-tė tė privatizimit


Prishtinė, 14 korrik 2005 - Tetėdhjetenjė ofertues u paraqitėn pėr blerjen e ndėrmarrjeve tė rrethit tė pestė tė privatizimit. Zyrtarėt e UNMIK-ut, AKM-sė dhe qeverisė sė Kosovės u zotuan se do tė punojnė bashkėrisht qė privatizimin ta pėrmbyllin me sukses. Nga 14 ndėrmarrje shoqėrore sa janė nė kėtė rreth, do tė krijohen 28 ndėrmarrje tė reja, qė do tė privatizohen sipas metodės sė spin-offit tė rregullt. Sipas rregullave tė tenderit, fituesit e pėrkohshėm do tė kenė mundėsi tė rrisin ofertat e tyre nė rrethin e dytė qė zhvillohet pasdite. Oferta mė e lartė ishte pėr ndėrmarrjen “Farmed” nė Prishtinė, 2.4 milionė euro. Kjo ndėrmarrje u ritenderua, pasi blerėsi i mėparshėm nuk i pėrmbushi rregullat e parapara me tender.

Privatizimi i ndėrmarrjeve shoqėrore do tė vazhdojė me dinamikė mė tė shpejtė dhe pėr ta pėrmbyllur me sukses do tė punojnė bashkėrisht zyrtarėt vendorė dhe ata ndėrkombėtarė. Kėshtu u tha nė ceremoninė e hapjes sė ofertave tė rrethit tė pestė tė tenderėve. Zėvendėskryeadministratori Larry Rossin tha se dinamizmi i procesit duhet t’i inkurajojė investitorėt tė marrin pjesė aktive nė tė. Drejtori i AKM-sė Jasper Dick, inkurajoi investitorėt qė tė investojnė duke premtuar se privatizimi do tė kryhet sipas parashikimeve tė shefit tė shtyllės sė katėrt tė UNMIK-ut, dhe ēdo muaj do tė shpallen tenderė tė rinj tė ndėrmarrjeve.

Sipas politikave operuese tė AKM-sė mbi privatizimin, procedura e ofertimit u zhvillua nė dy rrathė. Pėr 14 ndėrmarrje, prej tė cilave do tė krijohen 28 ndėrmarrje tė reja, nė rrethin e parė u paraqitėn 81 oferta. Nė rrethin e dytė hynė nė garė vetėm nga tre oferta pėr njė ndėrmarrje. Pėr ndėrmarrjet pėr tė cilat ėshtė paraqitur vetėm njė blerės, do tė vendosė bordi i drejtorėve tė AKM-sė.

ECIKS / Radio Kosova
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail