Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Zvicėrranėt tė interesuar pėr gėlqeroren "Lepenci"

Kompania e njohur zvicerane “Holcim” (ish- ”Holderbank”), e cila nė qershor tė vitit 2000 e ka marrė me qira pėr 10 vjet ēimentoren “Sharrcem” nė Han tė Elezit, ndėrsa mė 29 janar tė kėtij viti ka aplikuar te AKM-ja pėr t’u bėrė pronare e pėrhershme e saj, ėshtė e interesuar pėr ta blerė edhe gėlqeroren “Lepenci” nė Kaēanik, njoftojnė burime nga stafi menaxhues i “Lepencit”. “Njė delegacion i ‘Holcimit’ i kryesuar nga drejtori i pėrgjithshėm i ‘Sharrcemit’, Uwe Koehler, e ka vizituar fabrikėn”, theksuan tė premten burimet nga stafi menaxhues, tė cilat folėn pė gazetėn me kusht anonimiteti. Sipas kėtij burimi, mė shumė se pėr fabrikėn kompania e sipėrpėmendur ėshtė e interesuar tė bėhet pronare e dy minierave tė gurit gėlqeror nė Ivajė dhe Krivarekė, tė cilat janė prona tė “Lepencit”. “Mund tė ndodhė qė pasi ta blejėnė ‘Lepencin’ ‘Holcimi’ tė mbajė pėr vete vetėm minierat e gurit gėlqeror, ndėrsa fabrikėn t’ia shesė ndonjė kompanie tjetėr”, spekulojnė burimi. Guri gėlqeror ėshtė lėndė e parė pėr prodhimin edhe tė ēimentos, ndėrsa rezervat e llogaritura nė 2 minierat vlerėsohen tė mjaftueshme pėr nevojat e ēimentores dhe gėlqerores pėr njė periudhė kohore 20 vjeēe. Pos “Holcimit”, sipas burimeve, pėr prodhuesin e vetėm tė gėlqeres nė Kosovė janė tė interesuara edhe 5 kompani tjera tė huaja. “Lepenci” ėshtė njėra nga 6 ndėrmarrjeve tė para shoqėrore, tė pėrzgjedhura nga Agjencia Kosovare e Mirėbesimit pėr ta “inauguruar” procesin e privatizimit nė Kosovė.

ECIKS / KOHA
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail