Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kosovė: Bojkot mallrave sllovene !?


PRISHTINĖ, 24 TETOR 2003 – Marrėdhėniet ekonomike mes Kosovės dhe Sllovenisė kanė pasuar lėkundje, pas arrestimit tė Komandantit tė Trupave Mbrojtėse tė Kosovės, Agim Ēekut. Vetėm 24 orė mė vonė, si edhe pas thirrjes sė protestuesve pėr bojkot, qarkullimi i mallrave me origjinė ka pėsuar rėnie. Kjo ndihet sidomos nė shitjen e birrave.

„Do t’i bojkotoj tė gjitha mallrat nga Sllovenia pėr tė cilat ka zėvendėsim. Nuk kemi pse blejmė mallra nga ky vend. E patė ēfarė na bėnė sllovenėt“, tha Faik Abdullahu nga Prishtina.

Tė mėrkurėn rreth mesnatės, protestues qė ishin mbledhur spontanisht pėr tė kundėrshtuar arrestimin e gjeneral Ēekut, kanė thyer shishe tė birrave, tė lėngjeve dhe tė disa produkteve tė tjera me origjinė tüe kėtij vendi.

„Nuk kemi vėrejtur ndonjė rėnje tė shitjes sė qumshtit ‚Alpsko’ nga Sllovenia, por birrat nuk na janė shitur fare. Ditėve tė tjera zakonisht shesim shumė birra ‚Lashko’ dhe ‚Union’, por sot nuk kemi shitur as edhe njė“, tha njė shitėse nė supermarketin „Dragastor“ nė Prishtinė, rreth orės katėr pasdite. Sllovenia, ka eksporte tė konsiderueshme nė Kosovė. Shifrat e njėsitit makroekonomik nė Ministrinė e Ekonomisė dhe Financave flasin se sllovenėt gjatė vitit 2002 nė Kosovė kanė eksportuar mallra nüe vlerė prej 70 milionė euro. Kurse gjatė vitit 2003, deri nė muajin e tetė eksportet e kėtij shteti nė drejtim tė Kosovės kanė qenė 33 milionė euro.

Vetėm nga qumėshti, pa produktet e tjera tė tij, Sllovenia ka marrė nga Kosova mė shumė se dy milionė euro. Nga makinat e larjes 1.5 milionė euro, nga lėngjet 1.9 milionė euro, etj.

A do tė ketė vėrtetė bojkot tė mallrave sllovene nė Kosovė?

Pėrfaqėsuesi i kompanisė „Droga“ nė Kosovė, e njohur me prodhimin e pashtetės “Argeta”, Fatmir Krasniqi, tha se nė shenjė proteste ndaj veprimit tüe policisė sllovene, ka ndėrprerė sot punėn. „Sot nuk i kam lejuar agjentėt e kompanisė tė dalin nė terren dhe pėr kėtė kam njoftuar selinė qendrore nė Slloveni. Kemi bėrė gati njė peticion tė gjitha kompanitė qė pėrfaqėsojnė firmat sllovene dhe i kemi dėrguar Odės Ekonomike tė Sllovenisė. Do tė protestojmė edhe nė qeverinė e Sllovenisė”, tha z. Krasniqi.

Ai tha se duhet ushtruar ndikim nė mėnyrė qė sllovenėt tė njohin realitetin, ndėrsa nėse bėhet bojkoti, sipas tij, njėsoj duhet vepruar edhe me mallrat serbe.

Zėvendėsdrejtori i KassaBank, Milazim Krasniqi, bankė nė tė cilėn aksionarė janė edhe sllovenėt u shpreh se ky veprim do tė ketė pasoja nė marrdhėniet ekonomike tė dy vendeve.

„Sigurisht qė do tė ketė pasoja. Veprimi i policisė sllovene ishte njė rast i shėmtuar edhe pėr aksionarėt dhe udhėheqjen sllovene. Edhe sllovenėt janė kundėr njė akti tė tillė”, tha zėvendėsdrejtori Milazim Krasniqi.

Pėr ndikim tė keq nė marrdhėniet ekonomike nė mes tė Kosovės dhe Sllovenisėka folur edhe Hazbi Hasani, pronar i supermarketit “Oaza” dhe pėrfaqėsues i qumshtit slloven “Alpsko”.

”Normalisht qė do tė ketė ndikim tė keq. Rreth 30 pėr qind e mallrave qė importon Kosova, vijnė nga Sllovenia. Nė shenjė revolte pėr kėtė veprim sot nuk i kam kaluar maunet me qumshtė, por i kam lėnė nė kufi. Do tė protestoj edhe nė qeverinė sllovene”, tha z. Hasani.

Bojkoti pėr mallrat sllovene nuk pritet tė ketė sukses pėr shkak se ka katėr vjet qė flitet pėr bojkot tė mallrave serbe, por kjo nuk ndodhė.

ECIKS / Koha Ditore
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail