Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Riinvest: "Procesi i privatizimit jo mjaft transparent"


Prishtinė, 30 shtator 2004 - Procesi i privatizimit i udhėhequr nga AKM-ja deri mė tash nuk ka qenė sa duhet transparent, kanė vlerėsuar pėrfaqėsuesit e komunitetit tė biznesit, tė BSPK-sė dhe pjesėmarrės tė tjerė. Nė njė tryezė tė organizuar nga instituti pėr hulumtime zhvillimore "Riinvest" me temėn: "Monitorimi dhe transparenca e procesit tė privatizimit", pjesėmarrėsit kėrkuan njėzėrit qė ky proces tė zhvillohet me transparencė tė plotė nė tė ardhmen.
"Ne duhet ta mbėshtesim vazhdimin e procesit nė mėnyrė sa mė efektive", ka thėnė shefi i "Riinvestit", Muhamet Mustafa, duke shtuar se duhet tė bėhen pėrpjekje tė reja pėr tė avancuar kėtė proces.

Edhe USAID-i e ka mbėshtetur dhe do tė vazhdojė ta mbėshtesė procesin e privatizimi ngase pa kėtė proces nuk mund tė ketė zhvillim ekonomik nė Kosovė, tha pėrfaqėsuesja e USAID-it Sheron Hefter. Sipas saj, korniza ligjore dhe skema e privatizimit janė rezultat i njė koncensusi ndėrmjet palėve tė interesit dhe ajo beson se ishte njė kornizė mjaft e mirė.

Ndėrkaq pėrfaqėsuesi i BSPK-sė Ali Dragusha ka theksuar disa vėrejtje nė lidhje me mosrespektimin e tė drejtave tė punėtorėve gjatė procesit tė privatizimit tė ndėrmarrjeve, duke shprehur dyshimin se, pėrkundėr sinjaleve pozitive, rrethi i katėrt sėrish po zvarritet.

Diskutuesit shtruan si domosdoshmėri qė AKM-ja t'i bartė kompetencat te Qeveria e Kosovės si dhe ndėrkohė Parlamenti i Kosovės tė plotėsojė vakumin ligjor qė ėshtė bėrė pengesė e privatizimit nė vendin tonė.

ECIKS / QIK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail