Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

KEK: Reduktime tė energjisė elektrike ēdo katėr orė


PRISHTINE, 12 SHTATOR 2003 - Pesėqind megavat orė energji elektrike ėshtė konsumi i pėrgjthshėm nė Kosovė kėto ditė, ndėrsa prodhohen vetėm 350 megavat orė, qė do tė thotė se aktualisht Kosovės i mungojnė 150 megavat orė.

Pas rėnies nga prodhimi tė Bllokut B2 pėr shkak tė riparimeve tė nevojshme, pasi dimri po afrohet dhe nevojat pėr energji po rriten, nė prodhim kanė mbetur katėr blloqe tė termocentralit Kosova A ,me blloqet A1,A3,A4 dhe A5, tė cilat arrijnė tė prodhojnė, sė bashku, jo mė shumė se 350 megavat-orė energji.

Mungesa e 150 megavatėve tė energjisė elektrike, sipas zyrtarėve, nuk ka mundur tė plotėsohet nga importi pėr shkak tė mungesės sė fondeve, prandaj orari i reduktimeve ėshtė rritur nga 5 me 1 nė 4 me dy. Riparimin e Bllokut 2 , sipas Beti Davson, udhėheqėse e Depamentit pėr mardhėnie me media nė KEK, ėshtė duke e financuar Agjensioni Evropian pė Rindėrtim.

ECIKS / Kosovapress
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail