Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Beqaj: Mbyllja e BKP-sė nuk duhet tė krijojė panik


Prishtinė, 14 mars 2006 - Mbyllja e Bankės Kreditore tė Prishtinės nuk duhet tė krijojė panik te depozitarėt, pasi 95 % e depozitave do t’u kthehen atyre nga mjetet e gatshme. Kėshtu tha kreu i Odės Ekonomike Besim Beqaj, i cili ėshtė takuar sot me drejtuesit e kėsaj banke pėr t'u interesuar pėr depozitat e ndėrmarrjeve qė i pėrfaqėson Oda Ekonomike. Banka Kreditore ėshtė mbyllur dje me vendim tė Autoritetit tė Bankave dhe Pagesave tė Kosovės, pasi i ka shkelur kushtet e licencės. Kjo bankė ka pasur rreth 33 mijė llogari depozitore, ndėrsa aksionarėt e saj janė lokalė.

Mbyllja e Bankės Kreditore tė Prishtinės nuk mund tė ndikojė negativisht nė sistemin bankar tė Kosovės pasi merr pjesė me vetėm 5% nė sistemin bankar, tha kreu i Odės Ekonomike tė Kosovės, Besim Beqaj. Pas vendimit tė BPK-sė pėr mbyllje tė kėsaj banke, me rėndėsi ėshtė ruajtja e depozitarėve, dhe kthimi i depozitave tė tyre. Nga paratė kesh qė disponon banka, garantohet kthimi i 95 % tė depozitave, pagesa e tė cilave pritet tė fillojė kah fundi i kėsaj jave, tha Beqaj, i cili ėshtė interesuar pėr depozitat e ndėrmarrjeve qė i pėrfaqėson oda ekonomike: “Nuk ka rrezik dhe nuk ka vend pėr panik sepse nėse ėshtė njė menaxhment i keq i njė banke ėshtė mė mirė tė ndėrpritet. Jam interesuar tė di nėse ėshtė bėrė mbyllja e bankės me kohė, qė tė mos hyjė nė sfera tė piramidave nė sistemin bankar dhe ėshtė garantuar qė ėshtė me kohė”. Beqaj tha se askush nuk mund tė parandalojė vendimet e kėqija tė menaxhmentit tė asnjė banke. Ndėrsa vendimet e menaxhmentit tė bankės kreditore kanė rezultuar pėr shkak tė kredive tė pa analizuara mirė. Ai theksoi se ndėrmarrjet duhet tė analizojnė vetė kreditė dhe mundėsitė e kthimit tė tyre:“Kur e shohim si hap tė sotėm, mund tė ndikojė negativisht, pak, por nė aspektin e sistemit afatgjatė tė bankave nuk mund tė ndikojė. Ne po tregojmė se nė Kosovė nuk lejohet zhvillimi i sistemeve piramidale dhe qė nėse nuk ka menaxhim tė mirė tė bankave ato mund tė mbyllen”.

BPK-ja nė mėnyrė tė vazhdueshme i ka dhėnė vėrejtje menaxhmentit tė Bankės kreditore qė tė rrisin kapitalin dhe ta plotėsojnė minimumin e kėrkuar pėr sistemin bankar. Megjithėse kanė tentuar tė rrisin kapitalin, drejtuesit e BKP-sė nuk kanė mundur ta bėjnė njė gjė tė tillė, prandaj BPK-ja, ka provuar ta shesė bankėn dhe tė mos falimentojė, por nuk ka pasur tė interesuar, pėr shkak tė obligimeve tė shumta: Mėsohet se Postė-Telekomunikacioni i Kosovės dhe disa depozitarė tė mėdhenj kishin miliona depozita nė Bankėn Kreditore tė Prishtinės.

Bordi Drejtues i BPK-sė, bazuar nė dispozitat e rregullores sė UNMIK-ut 1999/21 “Mbi licencimin, mbikėqyrjen dhe rregullimin e Bankave”, ka vendosur dje qė t’ia ndėrpres licencėn Bankės Kreditore tė Prishtinės, t’ia caktojė mbrojtėsin e klientėve, ta zotojnė bankėn pėrmes Mbrojtėsit tė klientėve apo likuidatorit, qė ėshtė administrator i pėrkohshėm si dhe anėtarėt e Bordit dhe Menaxhmentin.

Sipas, Autoritetit Bankar dhe tė Pagesave, Banka Kreditore ka pasur rreth 33 mijė llogari depozitore. Banka ka pasur bazėn nė Prishtinė si dhe 6 degė dhe 27 nėndegė nė tėrė Kosovėn. Aksionarėt e Bankės kreditore janė lokal.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellit
Ritme tė shpejta ndėrtimi nė autostradėn Durrės-KukėsAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail