Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

“Mobikos” i Serbisė injoron Qeverinė e Kosovės


Prishtinė, 15 janar 2004 - Pėrfaqėsuesit e operuesit tė telefonisė mobile “Mobikos” kanė kėrkuar nga Kuvendi Komunal i Pejės qė tė marrin me qira njėrin nga katet e objektit tė komunės, nė tė cilin deri vjet ishin tė vendosur paqeruajtėsit e KFOR-it. Atyre nuk u kanė bėrė pėrshtypje vlerėsimet e qeverisė dhe Ministrisė sė Telekomunikacionit se operatorėt serbė nė Kosovė janė ilegal, sepse nuk janė tė licensuar dhe nuk i paguajnė tatime buxhetit tė Kosovės. Operuesi telefonik serb dhe pėrfaqėsuesi i tyre pėr Kosovėn thirren nė njė licensė tė lėshuar nga ish-regjimi serb nė Kosovė, tė cilėn e njeh vetėm UNMIK-u, por jo qeveria.

Telekomunikacioni sė bashku me ndarjen e brezit frekuencor nė Kosovė janė tė drejta tė rezervuara nga UNMIK-u.

Sipas kryeshefit tė ekzekutivit tė Pejės, Ramiz Zeka, komuna ka vendosur t’i dalė nė ndihmė kėtij operuesi, nėse i lejohet operimi nga autoritetet. Biznesmeni kosovar nga Peja Ekrem Lluka pretendon se ka blerė shumicėn e aksioneve tė rrjetit telefonik serb nė Kosovė “Mobtel” dhe nga ajo ka krijuar kompaninė e re “Mobikos”.

“Nė takimin e Bordit tė Drejtorėve mė 6 janar janė marrė vendimet pėr dhėnien me qira tė njėrit nga katet e objektit tonė, nėse ata marrin pėlqimin nga Ministria e Telekomunikacionit”, tha kryeshefi i Pejės.

Nė tė njėjtin objekt, nė kohėn kur kjo ndėrtesė shfrytėzohej nga paqeruajtėsit italianė, ishte vendosur antena pėr emetimin e valėve tė “Mobtelit” tė Serbisė mė qėllim qė banorėve tė fshatit serb tė Gorozhdecit t’u mundėsohej hyrja nė valėt e kėsaj telefonie.

Kryeshefi Ramiz Zeka ka treguar pėr pėrpjekjet e komunės qė ka bėrė para dy vitesh pėr ta hequr atė antenė, mirėpo, siē thotė ai, UNMIK-u nuk ua kishte lejuar ta bėjnė kėtė.
Menaxheri teknik i “Mobikosit” pėr Kosovėn, Kujtim Gacaferri, shpreson se gjatė kėsaj jave do t’i marrin ēelėsat pėr hapėsirėn e kėrkuar nė kėtė objekt.

Telefonia mobile nė Kosovė

Momentalisht nė Kosovė operon legalisht vetėm “Vala 900”, qė ėshtė operator publik nė Kosovė. Nė shumicėn e territorit tė Kosovės, e sidomos nėpėr enklavat serbe funksionon rrjeti i telefonisė sė lėvizshme serbe. Sipas qeverisė, tė gjithė operatorėt tjerė pėrveē “Valės 900” janė ilegalė, sepse ata nuk paguajnė taksa pėr shtetin dhe nuk kanė licensė pėr punė. Qeveria ka akuzuar gjithashtu edhe operatorėt tjerė tė shteteve fqinje, qė siē thonė ata po funksionojnė nė mėnyrė tė paligjshme. Akuza tė tilla janė bėrė nga operatori maqedonas i telefonisė “Mobimak”, atij malazez “Pro monte” dhe operatorit shqiptar “Alb Telekom”.

Qeveria dhe UNMIK-ut kanė shpallur para njė muaji tenderin ndėrkombėtar pėr licensimin e operatorit tė dytė te telefonisė mobile nė Kosovė. Sipas ministrit tė Telekomunikacionit Zef Morina, “nė garė pėr operatorin e dytė legal janė 10 kompani nga vende tė ndryshme tė botės”.

Operatori i ri pritet tė fillojė punėn nė pranverė.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail