Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqipėri- Kosovė, vazhdojnė negociatat pėr tregti tė lirė

Sarandė, 25 qershor 2003 - Dje nė Sarandė ka filluar raundi i dytė dhe i fundit i negociatave pėr krijimin e njė regjimi tė tregtisė sė lirė ndėrmjet Shqipėrisė dhe Kosovės. Burimet zyrtare nga Ministria e ekonomisė njoftojnė se delegacioni shqiptar, qė kryeson kėto negociata nė emėr tė Qeverisė Shqiptare, sė bashku me palėn kosovare, e cila do tė kryesohet nga UNMIK, janė maksimalisht tė angazhuara pėr pėrfundimin e kėtij raundi dhe tė gjithė bisedimeve teknike, duke bėrė tė mundur pėrafrimin e marrėveshjes.

Nėnshkrimi i marrėveshjes sė tregtise sė lire me Kosovėn parashikon tregtimin e disa produkteve, kryesisht bujqėsore dhe blegtorale pa taksa doganore. Nė kuadėr tė zbatimit tė Memorandumit tė Tregtisė sė Lirė nė Rajon, taksat doganore ndėrmjet Shqipėrisė dhe Kosovės do tė bėhen zero gradualisht deri nė fund tė vitit 2008.

Pėrveē lehtėsimit tė tregtisė, pritet qė me hyrjen nė fuqi tė kėsaj marrėveshje tė ketė zhvillime tė mėtejshme nė fushen e turizmit, infrastrukturės, realizimit tė projekteve tė pėrbashkėta tė bashkėpunimit ekonomik, si dhe tė krijimit tė lehtėsive tė mėtejshme tė lėvizjes sė lirė tė njerzve dhe shėrbimeve.

KORRIERI/ECIKS

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail