Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kuvendi i Kosovės kėrkon Ministri tė Energjetikės

PRISHTINĖ, 19 qershor 2003 - Kuvendi i Kosovės, nė seancėn e rregullt plenare, ka analizuar situatėn energjetike nė vend dhe ka shqyrtuar raportin e Komisionit pėr Tregti dhe Industri mbi gjendjen nė KEK. Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės kanė tėrhequr vėrejtjen pėr menaxhimin e dobėt dhe jotransparent tė KEK-ut nga menaxherėt ndėrkombėtar dhe kanė shprehur dyshimin pėr ekzistimin e strukturave tjera ndėrkombėtare, qė mund tė jenė tė implikuara nė keqpėrdorimet e mjeteve tė dedikuara pėr investime nė KEK. Deputetėt kėrkuan qė kėtyre malverzimeve t’u thuhet ndal, pėrmes zgjerimit tė kompetencave tė Qeverisė sė Kosovės nė fushėn e energjetikės, duke krijuar njė Ministri tė re pėr kėtė lėmi. Kuvendi gjithashtu ka aprovuar 10 rekomandimet vijuese:

1. Tė formohet komisioni parlamentar pėr energjetikė;

2. Tė nxirren ligjet pėr veprimtarinė e KEK-ut: ligji pėr energjetikė, ligji pėr minierat, ligji pėr kėrkimet gjeologjike dhe ligji pėr organin e Rregullatorit;

3. Qeveria e Kosovės tė marrė sa mė shpejt pėrgjegjėsitė nė fushėn e energjetikės dhe tė formohet Ministria pėr Energjetikė;

4. Tė rishqyrtohet ristrukturimi i KEK-ut nė mėnyrė qė tė bėhėt profitabil dhe konkurent nė tregun regjional tė energjisė derisa tė nxirren ligjet pėrkatėse sistemore;

5. KEK-u tė anėtarėsohet si etnitet i veēantė nė Institucionet e sistemit elektroenergjetik tė Evropės Juglindore;

6. Tė pėrkrahet strategjia e ndėrtimit tė kapaciteteve tė reja energjetike;

7. Tė ndėrtohet linja ndėrlidhėse 400 KW nė mes tė Kosovės dhe tė Shqipėrisė;

8. Tė pėrkrahet fuqishėm strategjia qė kuadrot vendore nė tė gjitha nivelet tė udhėheqin KEK-un, ndėrsa kuadrot ndėrkombėtare tė marrin rolin e kėshilldhėnėsve;

9. Tė pėrkrahet projekti KEK-PO, pėr rritje tė efektit veprues dhe financiar;

10. Kuvendi tė autorizojė Qendrėn pėr Hulumtime Financiare (FIU) pėr hulumtimin e keqpėrdorimeve eventuale nė KEK.

ECIKS – (K.D.)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail