Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Panik nė Aeroportin e Prishtinės - kush do tė dalė nga puna?!


Njė vit mė parė nė shkurt tė vitit 2005, kompania daneze "Integra" ka bėrė evalvimin e vendeve tė punės nė Aeroportin e Prishtinės. "Nga raporti i kėsaj kompanie ka dalė se 200 punėtorė janė tepricė nė Aeroportin e Prishtinės", tha burimi i KD-sė

Arbana Xharra

Punėtorėt e Aeroportit tė Prishtinės janė nė panik se kush prej tyre do tė largohet nga puna. Ata janė njoftuar se nė aeroport do tė ketė reduktim tė numrit tė tė punėsuarve pėr 200 veta prej 630 sa janė momentalisht. Drejtori i pėrgjithshėm James Johnson, kėto ditė i ka urdhėruar tė gjithė menaxherėt e divizioneve qė tė bėjnė vlerėsimin e punėtorėve tė tyre.
Zėdhėnėsi i Aeroportit, Skender Bucolli, tha se largimi i 200 punėtorėve ende nuk ėshtė i konfirmuar zyrtarisht, por ai nuk mohoi se do tė ketė largime nga puna.
"Pasi qė Qeveria dhe organet tjera kanė kėrkuar qė tė bėhet reduktimi i stafit tė Aeroportit, drejtori Johnson, ka kėrkuar nga menaxherėt qė tė bėjnė sistemimin e punėtorėve deri nė atė masė sa qė tė mos ndikojė nė uljen e nivelit tė shėrbimeve tė aeroportit", tha zėdhėnėsi Bucolli pėr "Kohėn ditore".
Burime tė KD-sė nė Aeroport bėjnė tė ditur se largimi i punėtorėve nė kėtė ndėrmarrje publike nuk do tė bėhet pėrnjėherė. "Nė prill mund tė ketė largim tė rreth 40 punėtorėve, pastaj nė shtator dhe nė fund tė vitit", tha ky burim pėr tė shtuar se do tė largohen rreth 200 veta.
Njė vit mė parė, nė shkurt tė vitit 2005, kompania daneze "Integra" ka bėrė evalvimin e vendeve tė punės nė Aeroportin e Prishtinės. "Nga raporti i kėsaj kompanie ka dalė se 200 punėtorė janė tepricė nė Aeroportin e Prishtinės", tha burimi i KD-sė.
Ndėrkohė qė mėsohet se kėto ditė nė aeroport ėshtė njė frikė e madhe ndėr punėtorė se kur do tė njoftohen pėr largimin nga puna.
Kryetari i Sindikatės sė shėrbimeve tė kontrollit tė trafikut ajror, Petrit Mehmeti, bėri tė ditur se pas kėtij alarmimi janė takuar me drejtorin e pėrgjithshėm. "Jemi takuar mė drejtorin gjeneral dhe kemi shprehur shqetėsimin pėr kėtė ēėshtje, ai ėshtė pajtuar me ne se mbipunėsimi ėshtė pėrgjegjėsi e menaxhmentit dhe jo e punėtorėve", tha Mehmeti.
Ai tha se si sindikatė do t'i mbrojė tė drejtat e punėtorėve, "ky ėshtė misioni ynė, por ne konsiderojmė se pėr tė gjithė kėtė kaos nuk janė fajtor punėtorėt por menaxhmenti duhet tė merret me kėtė, ata janė pėrgjegjės".
Burimi i KD-sė tha se sektorėt tė cilėt do tė preken mė sė shumti nga largimi i punėtorėve janė: shėrbimi i pastrimit, sigurimit, mirėmbajtjes, shėrbimi i zjarrfikėsve dhe shėrbimet tjera.

Pagat, mbi 30 pėr qind e tė hyrave

Njė e treta e tė hyrave nė Aeroportin e Prishtinės harxhohen pėr paga. Nga 18 milionė euro, 6 milionė janė paga pėr punėtorėt. Nė vitin 2002 kanė qenė tė punėsuar 231 punėtorė, nė 2003 janė punėsuar edhe 156, kurse nė vitin 2004 numri i tė punėsuarve ka arritur 609.

Numri i pasagjerėve nė vitin 2004 ėshtė rritur pėr 9.07 nė krahasim me vitin 2002.


(Marrė nga Koha Ditore)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail