Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Ruecker inkurajon eksportuesit


Prishtinė, 30 tetor 2006 — Kryeadministratori i Kosovės, Joachim Rucker, inkurajoi drejtuesit e fabrikės Silcapor nė Kaēanik, qė tė vazhdojė me hapa tė guximshėm prodhimin, nė mėnyrė qė sė bashku me fabrikat e tjera kosovare, tė baraspeshojnė dallimet e mėdha ndėrmjet importit dhe eksportit. Ruecker theksoi se cilėsia e prodhimeve ėshtė ajo qė i bėn prodhuesit konkurrentė nė tregun e brendshėm e nė atė tė jashtėm.

"Silcapori ėshtė njė shembull i privatizimit nė Kosovė. Ju keni bėrė njė punė tė jashtėzakonshme nė pėrmirėsimin e kushteve nė kėtė fabrikė, nė shtimin e qarkullimit dhe tė qenit i pranishėm nė tregun e jashtėm", tha Ruecker.

Ndėrmarrja "Silcapor" e Kaēanikut ėshtė njė nga prodhuesit mė tė mėdhenj tė materialeve ndėrtimore nė Kosovė. Ajo prodhon blloqe porozbetoni nga rėra e kuarcit pėr ndėrtimtari. Stafi udhėheqės ka pohuar se prodhimi mujor ėshtė trefish mė i madh se para privatizimit mė 2003, me njė kapacitet mujor prej 20 mijė metra kub blloqe.

"Vitin e ardhshėm presim rritjen e kapacitetit 100 pėr qind. Por, kėrkesa e parė e biznesit kosovar ėshtė qė t'u ndihmohet me kredi me kamata shumė mė tė volitshme, ndoshta jo si nė shtetet e Evropės, por ato tė pėrshtaten", i ka thėnė kryeadministratorit Ruecker udhėheqėsi i Silcaporit, Zylqif Berisha.

Gazeta Express

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail