Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Hapet panairi ndėrkombėtar Prishtina 2007


PRISHTINĖ – 06 qershor 2007 - Pėrfaqėsues tė Odes Ekonomike tė Kosovės (OEK) dhe tė bizneseve tė ndryshme, theksuan tė martėn nė Prishtinė se Qeveria e Kosovės duhet t’i ndryshojė politikat fiskale, nėse dėshiron qė tregu kosovar tė jetė konkurrues me tregjet e vendeve tė rajonit.

Kėtė vlerėsim pėrfaqėsues tė OEK-ut dhe tė bizneseve e bėnė gjatė ceremonisė se hapjes sė panairit tė pėrgjithshėm ndėrkombėtar “Prishtina 2007”, nė tė cilin ishte i pranishėm edhe kryeministri, Agim Ēeku. Ēeku tha se organizimi i panaireve tė tilla tregon se Kosova, pėrkatėsisht Prishtina, tashmė ėshtė bėrė qendėr e bizneseve, si atyre vendore ashtu edhe tė huaja. Ai tha se ekonomia e Kosovės aktualisht po ballafaqohet me shumė probleme dhe se economia kosovare po ballafaqohet me transicionin nga ekonomia e bombarduar nė ekonominė e tregut.

Mirėpo, sipas kryeministrit Ēeku, organizimi i panaireve tė tilla dhe parametrat e tjerė ekonomikė tė vendit po tregojnė se ekonomia e Kosovės po shkon nė drejtim tė duhur. Sa i pėrket kėrkesės pėr ndryshimin e politikave fiskale, kreu i Qeverisė tha se politikat aktuale fiskale janė ndėr me konkurrentet nė rajon.

Kryetari i OEK-ut, Besim Beqaj, tha se Oda Ekonomike ėshtė duke ndėrtuar njė bashkėpunim tė thellė me tė gjitha institucionet vendere dhe ndėrkombėtare nė mėnyrė qė, siē tha ai, pėr tė ndihmuar zhvillimin ekonomik, e posaēėrisht zhvillimin e bizneseve nė vend. Ai tha se interesimi i madh i ndėrmarrjeve pėr pjesėmarrje nė panair, qoftė nga Kosova apo nga vendet e tjera, janė tregues tė mirėfilltė se ky panair ėshtė njė ngjarje e shėnuar pėr ekonominė kosovare.

Beqaj edhe njėherė kėrkoi nga Qeveria e Kosovės qė tė bėjė diēka nė ndryshimin e politikave fiskale, nė mėnyrė qė, siē tha ai, tregu kosovar tė jetė treg konkurrues me tregjet e vendeve tė rajonit.

“Biznesi nuk kėrkon mėshirė, biznesi kėrkon ambient tė mirė, qasje tė drejtė dhe mbėshtetje institucionale”, tha Beqaj.

Panairin e pėrgjithshėm ndėrkombėtar “Prishtina 2007”, i cili ėshtė organizuar nga Oda Ekonomike e Kosovės dhe Ministria e Tregtisė dhe Industrisė (MTI), do tė jetė i hapur deri tė premten.
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail