Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Njė zonė industriale qė do ta shpėtonte Drenasin nga kriza


Kjo zonė ėshtė menduar se do t’i tėrheqė fabrikat e huaja tė montimit tė kompjuterėve dhe tė automobilave ndėrkohė qė ende nuk janė bėrė kontaktet me investitorėt potencialė. Sidoqoftė 99 pėr qind e montimit tė automobilave qė prodhohen nė Evropė tani kanė qendra e tyre tė montimit

Vatra Qehaja


Prishtinė, 28 nėntor 2006 - Korrotica e Ulėt e Komunės sė Drenasit ėshtė zgjedhur si pjesa mė e pėrshtatshme pėr t'u shndėrruar nė zonė industriale nga Ministria e Tregtisė dhe Industrisė. Sipas zyrtarėve tė kėsaj ministrie kjo zonė ėshtė mė e pėrshtatshmja pėr zhvillimin e afarizmit pėr bizneset prodhuese, pėr zhvillimin e aktiviteteve tė industrisė sė lehtė, ka qasje nė infrastrukturė rrugore, ka mundėsi tė mira pėr t’u kyēur nė transportin hekurudhor dhe ka qasje nė aeroport.

Ministria e Tregtisė tashmė ka planifikuar qė tė ndajė 690 mijė
euro sa ka kėrkuar kompania konsulente MDA (management and developement associates) qė tė bėjė projektin e detajizuar pėr ndėrtimin e zonės industriale. Por kėto para ka gjasa tė shkojnė huq, meqė Ministria akoma nuk e ka idenė se si do t'i sigurojė tė gjitha mjetet pėr ndėrtimin e kėsaj zone - 22.6 milionė euro.

Kadri Kryeziu, zėvendėsministėr i MTI-sė, tha se ndėrtimi i zonave tė reja industriale nė tė ardhmen do tė jetė prioritet i kėsaj ministrie. Sipas studimeve tė bėra ndėrtimi i kėtyre zonave do tė jetė mjeti mė i mirė i Kosovės pėr tė pėrmirėsuar dallimet e mėdha qė janė krijuar nė mes tė importit dhe eksportit nė Kosovė.

Draftin final MDA-ja do t'ia paraqesė MTI-sė tė mėrkurėn.

Projekti, ėndėrr e parealizuar nėse nuk financohet nga investitorė tė jashtėm

Bujar Zeneli, kėshilltar i ministrit tė Tregtisė tha se mjetet pėr ndėrtimin e infrastrukturės komplete tė kėsaj zone, 22 milionė, MDA-ja ka paraparė qė t'i sigurojė nga donatorė tė mėdhenj.

"Ne si ministri e kemi buxhetin e vogėl dhe deri nė momentin kur nuk paraqiten investitorė seriozė ne nuk kemi mundėsi qė tė nisim implementimin. Projekti ėshtė shumė i mirė, sepse ruan ambientin dhe ėshtė mirė tė kemi kėtė projekt tė gatshėm nė konferencat me donatorė", ka thėnė Zeneli. Ai tha se ka mundėsi qė tė shtyhet deri nė janar tė vitit 2008. Zeneli shpreson qė ky projekt tė implementohet deri nė fund, meqė "ka shumė raste kėtu tek ne qė projektet vetėm nisen dhe lihen nė gjysmė".

Qėllim i ndėrtimit tė zonave tė reja industriale, sipas pjesėmarrėsve nė prezantim, ėshtė krijimi i vendeve tė reja tė punės dhe sigurimi i vendeve tė pėrshtatshme pėr bizneset prodhuese.

Llojet e industrisė qė do tė zhvillohen nė kėtė zonė janė industria e montimit dhe logjistikės, tė cilat sipas MDA-sė, kompanisė konsulente qė ka bėrė analizat ekonomike pėr zonėn, pritet tė hapin 18 mijė vende tė reja puna.

Paga mesatare e tė punėsuarve nė kėtė zonė pritet tė jetė mė e lartė se paga mesatare nė Kosovė. Katėrqind euro nė muaj do tė jetė paga mesatare e punėtorėve tė angazhuar nė montim, treqind ajo e atyre qė do tė punojnė nė qendrėn e logjistikės dhe treqind e pesėdhjetė e atyre qė punojnė nė qendrėn administrative.

Sipas studimeve tė MDA-sė qė projekti tė jetė i suksesshėm hyrjet financiare duhet tė jenė 80 pėr qind mė tė larta se kostoja e ndėrtimit gjė qė edhe vetė ata kanė pranuar se ėshtė vėrtetė e vėshtirė tė arrihet pėr Kosovėn. I tėrė projekti sipas kėsaj kompanie do tė mund tė kushtonte rreth 22.6 milionė euro qė sipas zyrtarėve tė MTI-sė ka qenė e papranueshme.

"Pėr momentin kjo ėshtė njė shifėr e lartė pėr Qeverinė e Kosovės", ka thėnė Isa Dukaj, ushtrues i detyrės sė Drejtorit nė Departamentit tė Industrisė.

Megjithatė, MDA-ja ka paraparė qė 80 pėr qind tė kostos pėr ndėrtimin e zonės tė financohet nga institucionet financiare si BERZH dhe Banka Botėrore.

Qeveria ka disa opsione nė dispozicion pėr tė kthyer investimet e bėra nė kėtė zonė. Njė opsion ėshtė dhėnia e tokės me qira pėr investitorėt nga ana e qeverisė.

Kjo zonė ėshtė menduar se do tė tėrheqė fabrikat e huaja tė montimit tė kompjuterėve dhe tė automobilave, ndėrkohė qė ende nuk janė bėrė kontaktet me investitorėt potencialė. Sidoqoftė 99 pėr qind e montimit tė automobilave qė prodhohen nė Evropė tani kanė qendra e tyre tė montimit.

Projekti do tė ulte shkallėn e papunėsisė nė Drenas

Zona industriale ka hapėsirė prej 105 hektarėsh. Ajo shtrihet nė qendėr tė Kosovės, 22 kilometra larg Prishtinės dhe 70 kilometra larg prej Pejės. Aeroporti i Prishtinės ka premtuar se do ta rrisė kapacitetin dhe tė ofrojė aeroplanė qė transportojnė 40-50 tonė material pėr tė ndihmuar bizneset qė do tė zhvillojnė aktivitetet e tyre nė kėtė zonė.

Mėnyra e transporti tė brendshėm pritet tė zgjidhet nga investitorėt potencialė. Gjysma e zonės ėshtė ndarė pėr veprimtaritė prodhuese dhe 30 pėr qind pėr ato tė logjistikės. Shiriti i gjelbėrimit kap njė sipėrfaqe prej shtatė pėr qind. Minimumi i sipėrfaqes qė ėshtė planifikuar ta zėrė njė fabrikė ėshtė katėr deri nė pesė hektarė.

Qendra e zonės ėshtė rezervuar pėr veprimtaritė e bizneseve tė vogla dhe tė mesme.

MTI-ja ka kėrkuar qė njė vend tė ndahet edhe pėr prodhuesit vendorė apo pėr njė objekt pėr panaire dhe marketing qė do tė financohet nga MTI-ja.

Sipas ekspertėve, industritė e llojeve tė tilla nuk janė ndotėse tė mėdha por ata kanė tėrhequr vėmendjen se duhet bėrė studime pėr ndikimet nė mjedis tė secilit objekt ndaras. Kjo zonė ėshtė afėr Obiliqit dhe “Ferronikelit” qė janė dy ndotės tė mėdhenj tė ambientit nė Kosovė.

Zyrtarė tė kėsaj ministrie shpresojnė qė nisur nga fakti qė Kosova ka fuqinė punėtore ndėr mė tė lirat nė Evropė, kėto zona industriale do tė tėrheqin investitorė tė huaj.

"Zhvillimi i zonave tė reja industriale me infrastrukturė pėrcjellėse, si ligjore, ashtu edhe teknike, duhet tė bėhet sa mė shpejt pėr tė siguruar njė zhvillim tė shpejtė ekonomik", tha Kryeziu. Ndėrkaq Korrotica e Ulėt e Komunės sė Drenasit, sipas tij, ėshtė zgjedhur pas vlerėsimeve tė ekspertėve dhe shqyrtimit tė ofertave tė tė gjitha komunave tė Kosovės.

Sherie Mustafa, drejtoreshė e Departamentit tė Ekonomisė nė Komunėn e Drenasit, tha se ky projekt ėshtė i rėndėsishėm pėr Drenasin pasi ky rajon karakterizohet me zhvillim tė ulėt ekonomik dhe shkallė tė lartė tė papunėsisė, ndėrsa vendi ka potencial pėr zhvillim tė ardhshėm ekonomik.

Ndėrkohė, nė Kosovė, sipas MTI-sė, ende nuk ekziston njė autoritet i pavarur i zonave industriale qė do t’i rregullonte aktivitetet e kėtyre zonave. Ende nuk janė bėrė as studimet nėse ka njė lokalitet arkeologjik nė zonė. Bedri Drini, udhėheqės i projektit, ka thėnė se nė fazėn e dytė tė kėtij studimi tė fizibilitetit ėshtė projekti ideor, pas tė cilit mund tė shkohet nė investime.

MTI-ja edhe para dy vitesh ka filluar ngritjen e njė parku industrial nė Drenas qė ėshtė 18 hektarė dhe qė ėshtė planifikuar tė shėrbejė si inkubator pėr bizneset e vogla.

Koha Ditore
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė Vjenė



Analizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?



Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail