Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Pėr privatizimin e 21 ndėrmarrjeve janė ofruar mbi 21 milionė euro


Prishtinė, 22 shtator 2005 - Udhėheqėsit e Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit kanė hapur ofertat pėr rrethin e shtatė tė tenderit tė privatizimit tė ndėrmarrjeve shoqėrore. Kėshtu 21 ndėrmarrje shoqėrore do tė privatizohen sipas Spinoff-it tė rregullt, prej tė cilave do tė krijohen 29 ndėrmarrje tė reja.

Zėvendėsshefi i UNMIK-ut Larry Rossin ka theksuar se interesimi i investitorėve nė ēdo rreth ėshtė duke u rritur dhe kjo tregon se zhvillimi ekonomik nė Kosovė ėshtė duke u bėrė hap pas hapi. Ai ka shtuar se ėshtė shumė i kėnaqur qė pėr ēdo valė tė privatizimit ka mė shumė rezultate pozitive.

Joachim Ruecker, shefi i Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut duke folur pėr rezultatet e arritur nė procesin e privatizimit bėri tė ditur se deri mė tash nėpėrmjet privatizimit nė fondin e AKM-sė do tė grumbullohen 119 milionė euro, derisa nga kjo punėtorėt do tė pėrfitojnė 23 milionė euro.

Shuma totale e ofertave ėshtė mbi 21 milionė euro, ndėrsa shuma mė e lartė 5.100.000 euro ėshtė afruar pėr ndėrmarrjen "Eksimkos", e cila merret me ofrimin e shėrbimeve pėr tregti.

Nė anėn tjetėr, tri ndėrmarrje tė tjera do tė shiten me Spinoff special.

ECIKS / QIK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail