Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Pensionistėt kosovarė kėrkojnė ligjin pėr pensione


Prishtinė, 14 janar 2004 - Pensionistėt e Kosovės kėrkuan qė tė hartohet ligji mbi pensionet dhe tė ndėrpritet praktika e dhėnies sė pensionit-ndihmė nė vlerė prej 40 eurosh nga buxheti i Kosovės.

Lidhja e Pensionistėve tė Kosovės kėrkoi nga qeveria dhe UNMIK-u qė tė fillojė dhėnia e pensioneve tė grumbulluara pėr 40 vite me radhė. Rasim Domi kryetar tha se ligji bazė mbi pensionet nuk ėshtė ligj i mirėfilltė, pasi me tė ėshtė pėrcaktuar ndihmė pėr tė gjithė tė moshuarit mbi 65 vjeē.

Fondi i pensionistėve tė Kosovės rezulton i plaēkitur nga ish-pushteti serb, ndėrsa aktualisht tė moshuarit mbi moshėm 65-vjeēare, pavarėsisht a kanė punuar mė parė, marrin ndihmė sociale nga shteti nė vlerė prej 40 eurosh. Nė njė konferencė pėr shtyp nė Prishtinė, kryetari i Lidhjes sė Shoqatave tė Pensionistėve tė Kosovės Rasim Domi tha se problem kryesor mbetet statusi i pazgjidhur i pensionistėve. “Pensionet duhet tė jepen nė bazė punės sė secilit person,” tha ai. Sipas Domit, shuma e parave prej 35 eurosh qė kėtė vit u rrit nė 40 euro, nuk mund tė konsiderohet dhe as qė do tė pranohet tė jetė pension. “Pensionistėve tė Kosovės po iu shkelen tė drejtat e tyre themelore pėr tė ekzistuar, rast i vetėm ky nė botėn e civilizuar, duke ndodhur edhe nė praninė e UNMIK-ut,” tha Domi. Ai tha se do tė vazhdohet me protesta edhe mė tė ashpra dhe padi si tė vetmet mėnyra pėr ta zgjidhur kėtė problem.

“Harri Holkeri ėshtė i vetmi qė na ėshtė pėrgjigjur me njė letėr keqardhjeje prej tė gjithė atyre qė u kemi shkruar,” tha udhėheqėsi i pensionistėve tė Kosovės.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail