Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Bankat nga Shqipėria e Serbia mėsyejnė Kosovėn

PRISHTINĖ, 05 KORRIK 2003 - Drejtori i sapoemėruar i Autoritetit tė Bankave dhe Pagesave tė Kosovės (BPK), Donat Branger, pasi qė ka prezantuar stafin e ri udhėheqės tė kėsaj banke, pėr herė tė parė ka bėrė tė ditur dje se nė Kosovė kanė aplikuar pėr licencim Banka Komerciale e Beogradit dhe Banka e Kursimeve nga Shqipėria. Kohė mė parė Banka Qendrore e Serbisė ua ka dhėnė dritėn e gjelbėr bankave komerciale serbe qė tė aplikojnė pranė BPK-sė pėr hapjen e filialeve nė Kosovė. Banka Komerciale e Beogradit qysh prej vitit 1992 ka vepruar si bankė e pavarur, ndėrsa nė vitin 1993 ėshtė organizuar si shoqėri aksionare. Nė territorin e Serbisė dhe Malit tė Zi kjo bankė ka 22 degė me 255 filiale dhe ėshtė njėherish njėra ndėr bankat mė tė suksesshme nė kėtė vend.

Ndėrsa, Banka e Kursimeve ėshtė banka mė e madhe nė Shqipėri dhe zotėron afėrsisht 85 pėr qind tė tregut tė depozitave nė lek, dhe 60 pėr qind tė depozitave nė monedhė tė huaj. Banka e Kursimeve mbulon me rrjetin e saj tė gjithė territorin e Shqipėrisė dhe ka 35 degė, 88 agjenci bankare dhe 37 pika ku kryhet shėrbimi MoneyGram. Nė kėto kushte Banka e Kursimeve operon si njė bankė tregtare universale. Privatizimi i Bankės sė Kursimeve pritet tė ndodhė gjatė vitit 2003.

Deri mė tani nė Kosovė janė tė licencuara gjithsejt 7 banka komerciale dhe 13 institucione mikrofinanciare e jo bankare. Bankat mė tė mėdha komerciale qė aktualisht veprojnė nė Kosovė janė Raiffeisenbank Kosova (ish-Banka Amerikane) dhe Micro Enterprise Bank – MEB.

ECIKS - (K.D.)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail