Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Nuk dihet fati i Grandit


Prishtinė, 4 tetor 2006 — Edhe pse 4 tetori ishte paraparė tė jetė data kur do tė dihet se i kujt do tė jetė hoteli Grand njė gjė e tillė nuk ka ndodhur. Deri nė orėt e vona tė sė mėrkurės Oda e Veēantė e Gjykatės Supreme nuk ka vendosur nėse hoteli mė i madh nė Kosovė, Grand Hotel do t’i takojė konsorciumit Union Comerce apo Grand Grupit. Tė mėrkurėn janė mbajtur sė paku dy seanca tė cilat kanė zgjatur disa orė. Seanca dėgjimore ka pėrfunduar rreth orės 23, ndėrsa vendimi i Odės sė veēantė nuk ėshtė marrė. “Jo, Oda e Veēantė nuk ka vendosur se kujt duhet t’i jepet Grandi. Ata do tė lajmėrojnė pėr vendimin e marrė, por nuk dihet se kur”, tha Zekė Ēeku, pėrfaqėsues i Grand Group.

Tė dy konkurruesit, Zekė Ēeku nga Grand Grup dhe Zylqyf Berisha nga Union Comerce nuk kanė mundur tė japin pėr Express mė shumė informata, pėr shkak tė mospėrfundimit tė gjykimit pėr rastin Grand. Secili nga ta vazhdimisht kanė deklaruar se nėse ka drejtėsi ata do ta fitojnė Grandin.

Ndryshe tė dy ata kanė paralajmėruar vazhdimin e ankesave nė instanca ndėrkombėtare nėse ata nuk do tė jenė fitues.

Tani dhėnia apo jo e hotelit Grand njėrit apo tjetrit konkurrues pėr tė do varet nga paraqitja e fakteve nė Odėn e Veēantė tė Gjykatės Supreme, i cili vendim duket se do tė merret pas njė maratone tė gjatė.

Lėnda kishte pėrfunduar nė gjykatė pas vendimit tė bordit tė AKM se ky hotel do tė jetė
pronė e konsorciumit Union Comerce, pretendenti tjetėr Grand Grup i prirė nga Zekė Ēeku, ėshtė ankuar nė Odėn e Veēantė tė Gjykatės Supreme pėr parregullsi.

Hoteli Grand ishte futur nė privatizim nė valėn 8b tė privatizimit qysh vitin e kaluar. Pas tėrheqjes sė fituesit tė parė grupit Makos, bordi e kishte shpallur fitues tė dytin nė tender, konsorciumin Unio Comerce.

Me vendimin e gjykatės edhe pse kontrata ishte nėnshkruar nga ish shefi i Shtyllės IV Johachim Ruceker, ishte pezulluar shitja e Grandit koncorsiumit Union Comerce, i cili kishte paguar fiks 8.1 milionė euro nė emėr tė blerjes sė Grandit.

Gazeta Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail