Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Nė vitin 2005 hyjnė nė fuqi dy ligje tė reja tatimore


Prishtinė, 24 nėntor - Nė vitin 2005 hyjnė nė fuqi dy ligje tė reja tatimore: Ligji mbi tė ardhurat personale dhe ligji mbi tė ardhurat e koorporatave. Me kėto dy ligje dhe me ligjin mbi administratėn tatimore po kompletohet korniza fiskale e kėrkuar nė dokumentin e standardit pėr ekonomi, thonė zyrtarėt e Ministrisė se Ekonomisė dhe Financave.

Ministri Ali Sadriu tha se me kėto ligje Kosova po shkon drejt implementimit tė njė politike fiskale sipas standardeve evropiane dhe po kompletohet standardi pėr ekonomi i paraparė nga bashkėsia ndėrkombėtare.

Sipas zyrtarit tė administratės tatimore, Naser Llapashtica, dobitė e kėtij ndryshimi, qėndrojė nė thjeshtėsimin e sistemit tatimor dhe nė ngritjen e nivelit tė tatim tė mbledhur.

Tatimi pėr tė ardhurat nga biznesi do tė zbatohet mbi ata tė cilėt kanė qarkullim vjetor mbi 50 mijė euro, nga 100 mijė euro qarkullim sa ka qenė deri mė tash.

ECIKS / QIK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellit
Ritme tė shpejta ndėrtimi nė autostradėn Durrės-KukėsAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail