Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Hapen 900 vende tė reja tė punės


Prishtinė, 24 gusht 2004 - Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi dhe shefi i UNMIK-ut Soren Jesen-Petersen, si dhe pėrfaqėsuesi i UNDP-sė Kristian Rot dje kanė hapur njė projekt tė ri, duke pasur si pikėsynim krijimin e vendeve tė punės dhe inkurajimin e punėdhėnėsve qė tė marin mė shumė tė rinj nė punė, njofton Zyra pėr Informim e Kryeministrit.

Me njė buxhet prej me shumė se njė milion euro qė tė harxhohet pėr mė shumė se gjashtė muaj, projekti do tė ndihmojė qė tė ulė papunėsinė nė njė afat tė shkurtėr dhe tė pėrmirėsojė kushtet sociale derisa politikat afatmesme dhe afatgjata mund tė zhvillohen.

Specifikisht, njė element i strategjisė sė projektit parasheh kėrkesėn qė fituesit e tenderit publik tė punėsojnė njė numėr minimal tė punėtorėve tė regjistruar si tė papunė. Elementi tjetėr do tė kėrkonte qe ministritė dhe qeveritė lokale tė punėsojnė njerėz tė papunė kur ata kontraktojnė direkt projekte tė punės publike.

Gjithashtu, pėrveē krijimit tė vendeve tė reja tė punės projekti do tė inkurajojė shoqėritė private tė punėsojnė tė rinj tė cilėt kanė marrė trajnime teknike nga qendrat e vendosura nga Ministria e Punės dhe Ēėshtjeve Sociale. Nė fazėn fillestare tė kėsaj pjese tė projektit, kompanitė do tė reimbursohen pėr pjesėn e pagės tė paguar punėtorėve te rinj. Ėshtė me rėndėsi tė theksohet qė ky projekt ėshtė vetėm pėrpjekje afatshkurte pėr prioritizimin e papunėsisė, si njė nga problemet mė kritike nė Kosovė. Nė hapjen e sotme, Qeveria e Kosovės, UNMIKU, dhe UNDP-ja tė gjithė u betuan tė vazhdojnė tė punojnė sė bashku qė tė ndėrtojnė opcione te qėndrueshme qė mundė tė bjėnė mė shumė, dhe pėr njė periudhė mė tė gjatė tė shfrytėzojė energjitė e qytetetarėve tė Kosovės.

Projekti do tė implementohet nga UNDP-ja nė kooperim tė plotė me IPVQ dhe UNMIK-un. Njė grup drejtues i akterėve relevantė do tė vendoset shpejtė, i cili do tė punojė si njė grup kėshilldhėnės pėr implementimin e projektit, thuhet nė kėtė njoftim tė Zyrės pėr Informim sė Kryeministrit.

ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail