Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Pėrfundon greva e minatorėve dhe mėsuesve


Prishtinė, 14 SHTATOR 2003 - Mbi 500 minatorė pezulluan deri mė 1 tetor, grevėn 12 ditėshe pas bisedimeve qė zhvilloi me ta kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi, i cili u premtoi minatorėve se do tė diskutojė pėr gjendjen nė minierat e Kosovės me administratėn ndėrkombėtare. Administrata ndėrkombėtare ka nė kompetencė tė saj minierat e Kosovės. Minatorėt kėrkojnė qė tė gjendet zgjidhje pėr problemet e tyre sociale dhe ekonomike dhe patėn paralajmėruar se do tė radikalizonin grevėn e tyre nėse autoritetet nuk gjejnė zgjidhe.

Qeveria u ka ofruar minatorėve 150 mijė euro ndihmė, e cila do tė fillojė tė shpėrndahet menjėherė. Mė pas duhet tė fillojė pensionimi i minatorėve mbi 50 vjeē, dhe do tė mundėsohet ndihmė sociale pėr ata qė nuk do tė pensionohen ose qė nuk do tė kthehen nė punė deri nė rifillimin e prodhimit tė kombinatiti Trepca. Greva e minatorėve u pezullua pas dy orė bisedimesh tė kryeministrit Bajram rexhepi me minatorėt grevistė.

Sot, tė henen, pritet qe gjithashtu te ndėrpritet edhe greva e mėsuesve tė cilėt kėrkojnė rritje pagash, dhe tė rifillojė mėsimi nė tė gjitha shkollat e Kosovės. Organizatorėt e grevės, sindikata e bashkuar e arsimit, shkencės dhe kulturės, pas premtimit te qeverise per rritjen e pagave per 20 pėrqind, por duke I shtuar kėsaj shume edhe 5 pėrqind nė fillim tė vitit tė ardhshėm, duket se ka vendosur te nderprese greven e te rifilloje mesimin.

ECIKS / VOA
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail