Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Sot hyri nė fuqi kodi i ri doganor nė Kosovė


Prishtinė, 2 mars 2004 -Sot ka hyrė nė fuqi Kodi doganor, tė cilin e kohė mė parė e ka nėnshkruar edhe kryeadministratori i Kosovės. Kodi i ri do tė mundėsojė njė mbikėqyrje mė tė madhe tė eksport-importit tė mallrave nga Kosova dhe do tė ndikojė dukshėm nė rritjen e buxhetit tė Kosovės.

Ky kod ėshtė njė pjesė shumė e rėndėsishme e legjislacionit dhe i plotėson tė gjitha standardet evropiane si dhe ato tė organizatave doganore botėrore dhe pėrputhet me regullat moderne tė doganave, tha Kris Pier Litie. Ai ndėr gjėrat mė tė rėndėsishme vlerėsoi provizionet tė cilat do tė ndihmojnė nė zhvillimin ekonomik tė vendit, si dhe tė inkurajojė aktivitetet e importuesve. "Ky kod ėshtė rregullluar dhe monitorohet gjatė gjithė kohės, ēka do tė thotė se kompanitė individuale do tė monitorohen nga doganat. Kjo do tė thotė se ato nuk mund tė sjellin mall nė Kosovė pa paguar taksat. Ata pra do tė paguajnė taksat pėr tė gjitha komponentat qė u duhen pėr prodhimin e produktit tė tyre, ekskluzivisht pėr eksportin nga Kosova, e cila gjė do tė bėjė njė rritje financiare nė buxhetin e pėrgjithshėm", tha Litie.

Ēėshtje tjetėr me rėndėsi qė pėrfshihet nė kėtė kod janė ndryshimet nė garancionet bankare. Kėto garancione dihet se nuk kanė qenė tė mundėshme tė bėhen deri mė sot sepse sistemi bankar i garancioneve nuk ka ekzistuar, thotė Litier. "Tani ekziston edhe tranziti i tė mirave materiale nė garacinet bankare, sepse e dini se njė gjė e tillė ka qenė e pamundur deri mė tani, sepse sistemi i garancionit bankar nė Kosovė nuk ka ekzistuar. Kjo do tė thotė se nė tė kaluarėn ēdo tranzicion i tė mirave materiale ėshtė dashur tė bėhej nėn mbikėqyrjen e doganės nė mėnyrė qė tė sigurohej fitimi, sepse ne duam tė jemi tė sigurtė qė tė gjitha tė mirat materiale tė cilat sillen nė Kosovė, por qė deklarohen si tė mira materiale tranzitore, do ta lėshojnė Kosovėn", tha Litie.

ECIKS / QIK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail