Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

FMN: Qeveria mund tė kursejė edhe mė shumė nė shpenzime


Edhe pse bashkėsia ndėrkombėtare ėshtė pajtuar qė tė financojė deficitin buxhetor pėr vitin e ardhshėm, Auboin tha se nė buxhetin 700-milionėsh duhet tė parashihet edhe kostoja e bartjes sė kompetencave, e pagesės sė borxhit tė jashtėm, qė do tė thotė se mbetet shumė pak hapėsirė pėr kėrkesat tjera

Arbana Xharra

Prishtinė, 30 gusht 2006 - E vetmja gjė pėr tė cilėn Marc Auboin, pėrfaqėsues i Fondit Monetar Ndėrkombėtar, nuk i vjen keq ta lėrė Kosovėn, janė ēmimet e larta tė telefonisė mobile, tė cilat ai i konsideron ndėr mė tė shtrenjtat nė rajon.

Dy ditė para se t'i pėrfundojė mandati i pėrfaqėsuesit tė FMN-sė, Auboin, nė njė intervistė dhėnė "Kohės Ditore" tha se Qeveria e Kosovės mund tė bėjė shumė mė tepėr nė uljen e shpenzimeve tė kota dhe ta harxhojė buxhetin aty ku ka mė shumė nevojė. Auboin ka paralajmėruar ngarkesa tė mėdha buxhetore pėr vitin e ardhshėm.

FMN-ja ka shprehur shqetėsimin pėr harxhimet e mėdha qė po vazhdon t'i bėjė Qeveria edhe nė gjysmėn e parė tė kėtij viti pėr pagat.

Pėr shkak tė harxhimeve tė mėdha buxhetore nė paga, Auboin paralajmėron se deri nė fund tė vitit 2008 Qeveria do ta zvogėlojė deri nė 10 pėr qind numrin e tė punėsuarve nė administratėn publike.

Edhe pse bashkėsia ndėrkombėtare ėshtė pajtuar qė tė financojė deficitin buxhetor pėr vitin e ardhshėm, Auboin tha se nė buxhetin 700-milionėsh duhet tė ketė hapėsirė edhe pėr bartjen e kompetencave e pėr pagesat e borxhit tė jashtėm, qė do tė thotė se mbetet shumė pak hapėsirė pėr kėrkesat tjera.

FMN: "Qeveria harxhon kot buxhetin"

"Qeveria mund tė bėjė mė shumė pėr tė zvogėluar shpenzimet e kota dhe mund tė bėjė edhe mė shumė nė buxhetimin mė tė mirė qė tė shpenzohen paratė aty ku ka nevojė", tha tė mėrkurėn pėrfaqėsuesi i FMN-sė nė Kosovė, Marc Auboin, tė cilit pėr dy ditė i pėrfundon mandati.

Ai shtoi se deri nė gjysmėn e parė tė kėtij viti mė shumė ėshtė shpenzuar nė paga sikur zakonisht, dhe vetėm 16 pėr qind e alokimeve buxhetore pėr investimet kapitale janė shpenzuar pėr gjashtė muajt e parė.

"Edhe pse nuk kemi shifra tė sakta, njė numėr mjaft i madh i punėtorėve tė shėrbimit publik paguhen prej agjencive tė ndryshme prej tė njėjtit buxhet, pra marrin nga dy paga prej buxhetit tė Kosovės", tha Auboin.

Ai tha se edhe sivjet do tė ketė mė shumė shpenzime nė paga edhe nė transfere, sesa nė atė ēfarė kėrkojnė njerėzit, nė rrugė, nė infrastrukturė, arsim etj.

Problemi sipas tij qėndron se askush nuk e di saktė numrin total tė mbipunėsimit.

Mėsohet se donatorėt kanė siguruar financim pėr njė studim njėvjeēar pėr tė ditur saktėsisht ēka janė duke bėrė njerėzit nė Qeveri.

"E dimė se ka shumė staf administrativ nė arsim, shėndetėsi etj. dhe nuk dihet se ēfarė funksioni kryejnė ata", tha Auboin.

"Deri nė fund tė vitit 2008, Qeveria do tė zvogėlojė shėrbimin momental civil pėr 10 pėr qind, ky ėshtė hapi i parė", tha Auboin.

Pėrfaqėsuesi i FMN-sė bėri thirrje qė buxheti i Kosovės tė jetė i kufizuar, edhe pse donatorėt kanė pranuar qė ta financojnė deficitin buxhetor pėr vitin 2007.

"Komuniteti ndėrkombėtar ka pranuar qė tė financojė deficitin buxhetor nė vitin 2007, pra deri nė kėtė vit do tė jeni jashtė telasheve, se ēfarė do tė ndodhė mė vonė varet nga politikat e pėrcaktuara nga Qeveria", tha Auboin.

Ai bėri tė ditur se kėrkesat ēdo vit do tė rriten.

"Ne e dimė se cila do tė jetė baza fiskale, do tė paraqiten edhe disa kėrkesa tjera legjitime pas pėrcaktimit tė statusit, do tė tėrhiqet UNMIK-u, disa nga funksionet do t'i lėrė nė duart e Qeverisė, po ashtu janė edhe borxhet e jashtme qė duhet tė paguhen dhe tė gjitha kėto nė njė buxhet 700-milionėsh", tha Auboin.

Kjo sipas FMN-sė pa marrė parasysh faktin qė projektet janė vendos nė prioritete nė mėnyrė mė tė mirė se pėrpara.

"Ndoshta ėshtė nėnvlerėsuar kapaciteti pėr implementimin e kėtij procesi", tha Auboin, pėr tė shtuar se megjithatė vėshtirėsitė nė implementimin e projekteve ndodhin edhe nėpėr vendet tjera nė Ballkan.

Sipas tij, trendet buxhetore janė kryesisht tė qėndrueshme, "por tė hyrat buxhetore pėrcaktohen nga aktiviteti ekonomik".

230 milionė euro pėr hapjen e mihjes, barrė e buxhetit tė Kosovės

Auboin tha se ka lėmi qė mbulohen nga buxheti qė nuk janė tė financuara sa duhet, pėr shkak se ka tė bėjė me vendimet politike. Ai tha se nė buxhetin e vitit 2006 nuk janė dhėnė para tė mjaftueshme pėr subvencionet pėr KEK-un pėr energjinė.

Duke konsideruar se nuk janė ekspertė sa i pėrket ēėshtjes energjetike, Auboin tha se i tėrė plani i Qeverisė ka qenė qė KEK-ut nuk i duhen subvencionet, sepse njerėzit do t'i paguajė faturat e tyre.

"Njerėzit sigurisht qė nuk janė duke e paguar rrymėn siē ėshtė paraparė nga Qeveria, KEK-u tash ėshtė nė vėshtirėsi, ka mė shumė shpenzime sesa tė hyra, kėshtu qė i duhen mjete nga buxheti i Kosovės", tha Auboin.

Ai bėri tė ditur kėrkesėn pėr hapjen e minierės sė re, e cila nga Banka Botėrore ėshtė vlerėsuar se do tė kushtojė rreth 230 milionė euro, nuk do tė vjen nga investitorėt, por duhet tė financohet nga buxheti i Kosovės. "KEK-u nuk ka mjete pėr tė paguar pėr minierėn, kėshtu qė e tėrė barra do t’i mbetet buxhetit dhe donatorėve", tha Auboin. Ai shtoi se investitorėt do tė kėrkohen tė paguajnė pėr investime nė termocentralin e ri dhe transmision, mirėpo jo nė minierė.

“Vala 900” me kosto mė tė lartė nė Evropė

"E vetmja qė nuk do tė mė mungojė nga Kosova janė ēmimet e larta qė kam paguar pėr telefonin mobil", tha pėrfaqėsuesi i FMN-sė.

Edhe pse FMN-ja nuk merret me tender tė telefonisė mobile, Auboin tha se "FMN-ja ka kėrkuar qė tė ketė operator tė dytė".

"’Vala 900’ i ka kostot mė tė mėdha pėr shpenzimet mė tė mėdha tė telefonisė nė Evropė",tha Auboin, pėr tė shtuar se kostoja pėr tė ushtruar afarizėm nė Kosovė ėshtė shumė e lartė.

Ai tha se zvogėlimi i kostos sė shėrbimeve ėshtė prioritet kyē pėr Qeverinė, nėse Kosova dėshiron tė jetė konkurrente nė tregun ndėrkombėtar.

Ēfarė ka bėrė FMN-ja pėr Kosovėn

Dy ditė para se t'i pėrfundojė mandati si pėrfaqėsues i FMN-sė pėr Kosovė, Marc Auboin tha se kjo organizatė ka arritur qė ta zvogėlojė deficitin buxhetor. "Kemi ndihmuar nė kthimin e besimit nė ekonomi pas ngjarjeve tė vitit 2004, duke bindur Qeverinė qė ta adaptojė letrėn e qėllimit tė mirė, qė do tė thotė tė ketė strategjinė afatgjate pėr politikat ekonomike".

"Si rezultat i aktiviteteve tė mira dhe progresit qė ėshtė bėrė nga qeveria, kemi arritur qė t'i bindim donatorėt dhe tė sigurojmė financimin e deficitit buxhetor pėr vitin 2007", tha Auboin. Si rezultat i pėrmirėsimit tė strukturės sė shpenzimit, Auboin tha se FMN-ja ka arritur qė tė mbajė normėn e tatimit tė ulėt qė e ndihmon zhvillimin e afarizmit nė Kosovė. "Ne i inkurajojmė investitorėt qė tė vijnė nė Kosovė", tha nė fund Auboin.

Koha Ditore

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail