Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kosovė: autostrada kushton 650 milion euro


Prishtinė, 7 maj 2007 - Autostrada Vėrmicė- Merdare, do tė kushtojė 650 milionė euro, ka njoftuar sot kompania qė ka bėrė projektin e kompletuar tė kėsaj rruge, “Proing”.

“Proing”, solemnisht, ia ka dorėzuar projektin e detajuar, ministrit tė Ministrisė sė Transportit dhe Post-Telekomunikacionit, Qemajl Ahmeti. Nga ana e tij, ministri Ahmeti ka thėnė se, tash puna pėr realizmin praktik tė autostradės, i mbetet kėsaj ministrie dhe vetė Qeverisė sė Kosovės.

Ministri Ahmeti ka bėrė tė ditur se autostrada, nė vijėn e saj tė shtrirjes, do tė prek 64 pėr qind tė pronės private dhe 35 tė asaj publike. “Jemi shumė optimistė se, nėse nuk kemi probleme tė mėdha gjatė shpronėsimit, trasetė do tė fillojnė kėtė vit, por krejt do tė varet si do tė gjendemi me mjetet financiare”, ka thėnė tha Ahmeti.

Ende nuk ėshtė pėrcaktuar ēmimi i shpronėsimeve tė tokave private nga do tė kalojė traseja e rrugės, por ministri Ahtmeti ka premtuar se shpronėsimet do tė bėhen konform ligjit, pėrkundėr spekulimeve se qė tani ka nisur tregu i pėrfitimeve nga tokat ku do tė kalojė autostrada e re. “Kushdo qė do tė blejė tokė, ėshtė punė e tij se ēka paramendon por shpronėsimi do tė bėhet konform ligjit pėr shpronėsim”. Megjithatė, ligji pėr shpronėsim ende nuk ėshtė miratuar nga Kuvendi i Kosovės edhe pse, tash e sa muaj, gjendet nė procedurė dhe se leximi i parė ka kaluar nė Kuvend, vitin e kaluar.

ECIKS / Telegrafi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail