Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

KFOR-i investon rreth 800 mijė euro pėr rrugėt


Prishtinė, 26 gusht 2004 - KFOR-i kėto ditė do tė fillojė implementimin e projektit pėr t'i riparuar rrugėt mė tė rėndėsishme nė Kosovė, nė tė cilin do tė investojė rreth 800 mijė euro.

"Nga fundi i kėsaj jave, dy projekte do tė fillojnė pėr riparimin e rrugėve Prishtinė-Gjilan dhe Mitrovicė-Pejė. Qė tė dyja janė planifikuar tė pėrfundojnė para dimrit. Pėr kėtė qėllim KFOR-i ėshtė duke pėrgatitur kontrata me kompanitė rajonale",- tha shefi i Zyrės pėr informim i KFOR-it, Horst Piper. Gjatė realizimit tė kėtij projekti do tė hapen qindra vende pune pėr banorėt vendės,- ka bėrė tė ditur KFOR-i.

Shuma prej 800 mijė euro do tė investohet nė gjashtė projekte. Investimet e KFOR-it nė projekte civilo-ushtarake janė bėrė edhe mė herėt, rreth 600 mijė euro janė investuar pėr rregullimin e disa rrugėve nė Kaēanik, Mitrovicė, Prishtinė, rrugėn kufitare qė lidh Kaēanikun me Glloboēicėn etj. NATO-ja ka vendosur tė financojė 35 milionė euro pėr riparimin dhe pėrmirėsimin e rrugėve nė Maqedoni, tė cilat janė shfrytėzuar dhe po shfrytėzohen nga forcat e KFOR-it tė vendosura nė Kosovė.

ECIKS / QiK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail