Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kompletohet Bordi i API


Prishtinė, 9 dhjetor 2005 - Ministria e Tregtisė dhe Industrisė ka bėrė aktivitete tė rėndėsishme nė promovimin e investimeve tė huaja nė Kosovė. Qeveria ka ndarė 150 mijė euro pėr Agjencinė pėr Promovimin e Investimeve tė huaja (API) pėr vitin 2006 fond ky qė do tė pėrdoret pėr krijimin e bazės pėr investime tė huaja nė Kosovė. Ministri i Tregtisė dhe Industrisė, Bujar Dugolli me kėtė rast tha se ministria ka bėrė aktivitete tė ndryshme pėr kėtė sektor.

“Kjo agjenci do tė filloj tė punoj me tėrė kapacitetin e vet”.

Prej pas luftės e deri mė sot nė Kosovė rreth 57 milionė euro janė investuar nga donatorėt ndėrkombėtar. Kjo shumė mund tė rritet edhe mė shumė me fillimin e punės sė tri ndėrmarrjeve tė privatizuara nė Kosovė siē janė: Llamkos, Ballkan dhe Ferronikeli. Kėshtu u tha sot nė mbledhjen e bordit kėshillėdhėnės pėr Agjencinė pėr Investime.
Kryetari i Odės Ekonomike tė Kosovės, Besim Beqaj tha se Komuniteti i Biznesit ėshtė i kėnaqur me aktivitet e ministrisė prandaj edhe ata do tė luajnė rol pro aktiv bordit tė Agjencionit qė tė tėrheqin investime.

“Pėr momentin investimet e huaja mė shumė kanė problem me ambient”.

Rreth 57 milion euro janė investuar nga jashtė nė Kosovė. Pas procesit tė privatizimit kėto investime do tė rritėn. Edhe fillimi i punės sė ndėrmarrjeve tė privatizuara nė Kosovė siē janė: Llamkos, Ballkan dhe Ferronikeli ka bėrė qė tregu kosovar tė ketė njė zhvillim tė dukshėm. Agjencia pėr investime ėshtė themeluar nė qershor tė kėtij viti.

Nė muajin nėntor tė kėtij viti Agjencia pėr Promovim tė Investimeve dhe Nisma Ekonomike pėr Kosovėn (ECIKS) kanė nėnshkruar njė marrėveshje bashkėpunimi.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail