Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Energjetika tani me paketė ligjesh


Prishtinė, 10 maj 2004 - Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės kanė aprovuar gjatė sesionit plenar njė paketė ligjesh pėr energjetikėn, qė konsiderohen njė bazė e fortė ligjore pėr sistemin energjetik nė Kosovė, kjo nė pajtim me Marrėveshjen e Athinės tė vitit 2002. Nė kuadėr tė kėsaj pakete ligjesh pėrfshihen ligji pėr energjinė elektrike, ligji pėr rregullatorin e energjisė dhe ligji pėr njėsitė matėse. Kėto ligje janė zotime tė marra qė nga Marrėveshja e Athinės e tetorit tė vitit 2002 e cila parashikon liberalizimin e tregut tė energjisė nė Evropėn Juglindore. Sipas kėsaj marrėveshjeje, tė gjitha vendet e rajonit duhet tė krijojnė autoritetet e pavarura tė rregullatorit energjetik dhe duhet tė heqin tė gjitha pengesat e transmisionit tė rrymės, dipeēingut, eksportit dhe importit. Ligji pėr energjinė, siē ėshtė thėnė, krijon kushte pėr zhvillimin e tregut bashkėkohor tė energjisė dhe premton investime nė kėtė sektor. “Kėto ligje ndikojnė nė furnizimin mė efikas me energji, stimulojnė shfrytėzimin e energjisė regjeneruese e po ashtu e rregullojnė atė”, - tha Bajrush Xhemaili, kryesues i Komisionit pėr Tregti dhe Industri nė Kuvend. Zyra e Rregullatorit tė Energjisė ka kompetenca tė plota pėr tė nxjerrė licensa, rregullimin e ēmimeve, si dhe metodologjinė pėr rregullimin e shėrbimeve energjetike. Ajo do tė udhėhiqet nga pesė anėtarė, tė cilėt do tė propozohen nga qeveria dhe do tė emėrohen nga Kuvendi.

ECKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail