Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Aeroporti i Prishtinės me menaxhim kosovar


Prishtinė, 20 nėntor 2006 - Aeroporti Ndėrkombėtar i Prishtinės (ANP), ėshtė ndėrmarrja e fundit publike qė menaxhohet nga stafi ndėrkombėtar. Por, edhe kjo kompani llogaritet si njėra ndėr kompanitė publike profitabile, sė bashku me Postėn dhe Telekomunikacionin e Kosovės (PTK), dhe Korporatėn Energjetike tė Kosovės (KEK), ku nė kėto tė dyja tashmė janė zgjedhur drejtorėt prej stafit lokal.

Vetė fakti se kėto kompani janė profitabile, tregon edhe interesimi i ndėrkombėtarėve pėr menaxhimin e tyre edhe mė tutje. Konkursi qė ėshtė hapur pėr postin e drejtorit tė ANP-sė, edhe pse quhet kosovarizim i menaxhimit, ka bėrė qė mjaft ndėrkombėtarė tė konkurrojnė pėr kėtė post, por tė drejtat pėr kėtė post pėr ndėrkombėtarėt janė tė kufizuara tashmė, pasi qė kompetencat e kėtyre kompanive publike pritet veē tė transferohen te vendorėt.

„Deri mė 20 nėntor ėshtė konkursi i hapur. Deri tash kanė konkurruar 9 persona, prej tyre pesė vendorė dhe katėr tė huaj. Por, ky konkurs ėshtė i hapur vetėm pėr stafin lokal, por ne kemi konsideratė dhe falėnderojmė tė gjitha ata tė huaj qė kanė konkurruar nė kėtė konkurs“, tha Skėnder Bucolli, zėdhėnės nė ANP.

Zgjedhja e kėtij posti do tė bėhe tnė mėnyrė transparente, thanė zyrtarėt e ANP-sė, dhe njė staf prej shtatė personave edhe do ta zgjedhė drejtorin e ri tė ANP-sė, ndėrsa dy prej kėtyre shtatė personave nuk do tė kenė tė drejtė vote pėr ta zgjedhur drejtorin e ri, por pėr cilėt persona bėhet fjalė ende nuk dihet.

„Kjo zgjedhje do tė bėhet nė mėnyrė transparente, do tė jenė shtatė anėtarė intervistues, tė cilėt do t’i intervistojnė njė nga njė dhe mė nė fund edhe do ta zgjedhin drejtorin e ri. Stafi i anėtarėve tė panelit intervistues pėrbėhet prej tre anėtarėve tė bordit, njė nga Shtylla IV, njė nga UNMIK-u, njė nga Aeroporti Ndėrkombėtar i Prishtinės, dhe njė nga Islanda. Por, dy prej shtatė anėtarėve nuk kanė tė drejtė vote pėr ta zgjedhur drejtorin e ri“, shtoi ai.

Qė tė jetė konkursi me sa mė shumė konkurrencė, menaxhmenti i ANP-sė ka ftuar tė gjithė stafin e lartė tė kėsaj kompanie qė tė konkurrojė pėr kėtė post. Ndėrsa, janari mund tė jetė muaji i fundit kur do tė bėhet edhe zgjedhja e drejtorit tė ri. „Drejtori menaxhues, nė
bashkėpunim me Bordin e drejtorėve, kanė inkurajuar tė gjithė stafin e lartė tė Aeroportit qė tė konkurrojė pėr kėtė post, por deri tash asnjė nga ta nuk ka konkurruar. Ndėrsa finalizimi i zgjedhjes sė drejtorit tė ri do tė bėhet kah fundi i dhjetorit, apo eventualisht kah mesi i janarit“, tha zėdhėnėsi Bucolli.

Deri tani thuhet tė kenė konkurruar ish-drejtori i hotelit Grand Prishtina, Zekė Ēeku, dhe zėvendėsdrejtori aktual i ANP-sė, Afrim Aziri. Por, ky i fundit tha se nuk mund tė flasin asgjė rreth procesit tė pėrzgjedhjes.

EXPRESS / ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail