Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kryeministri Rexhepi vizitoi Fushė Kosovėn


Prishtinė, 28 prill 2004 - Nė kuader tė nismės sė Qeverisė pėr dialog tė brendshėm ndėretnik, sot kryeministri i Kosovės, Dr. Bajram Rexhepi, ka vizituar komunėn e Fushė Kosovės, njofton Zyra pėr Informim e Kryeministrit.

Dr. Rexhepi nė kėtė temė, bisedoi me udhėheqjen komunale. Fillimisht kryetari i Komunės, z.Skender Zogaj, me bashkėpunėtorė informoi kryeministrin Rexhepi pėr gjendjen aktuale nė kėtė komunė, me theks tė veēant pėr aktivitetet lidhur me riparimin e dėmeve tė shkaktuara gjatė trazirave tė 17 dhe 18 marsit tė kėtij viti.

Kryeministri Rexhepi vlerėsoi pozitivisht punėn e bėrė nė kėtė komunė lidhur me vlerėsimin e dėmeve dhe iniciativat pėr rindėrtimin e shtėpive dhe objekteve tjera. Fushė Kosova ėshtė njė ndėr komunat qė ka pėsuar mė sė shumti dėme gjat kėtyre trazirave, prandaj, pėr kėtė arsye nga Komisioni Qendoror i ėshtė dhėnė prioritet, theksoi kryeministri.Rexhepi. Me kėtė rast ai shprehu kėnaqėsinė qė nė kėtė takim merrnin pjesė edhe pjesėtarėt e komunitetit serb dhe ashkali, tė cilėt bashkarisht janė angazhuar nė tejkalimin e gjendjes sė shkaktuar gjatė 17 e 18 marsit. Kryeministri Rexhepi inkurajoi ata, qė pėrkundėr vėshtirėsive me tė cilat ballafaqohen, tė punojnė bashkarisht brenda institucioneve tė Kosovės, sepse ėshtė interesi i tyre qė kėtu t'i rregullojnė dhe t'i zgjidhin problemet e tyre. Ai mė tutje tha se jo gjithėher Beogradi ėshtė angazhuar pėr interesat e komunitetit serb nė Kosovė.

"Ėshtė e vėrtetė se dialogu me Beogradin ėshtė i rėndesishėm, por po ashtu dialogu i brendshėm pėr ne nė Kosovė ėshtė shumė i rėndėsishėm dhe i domsodoshėm. Mund tė them se ky dialog deri tash na ka munguar.
Ne do tė vazhdojmė t'i vizitojmė komunat me popullsi tė pėrzier dhe nuk do tė kursehemi tė ndihmojmė pėr njė dialog tė sinqertė dhe konstruktiv ndėretnik. Ne do tė tregojmė zemėrgjerėsinė tonė. Pikėrisht pse ne kemi qenė tė diskriminuar, nuk do tė lejojmė qė tė tjerėt tash tė diskriminohen. Nė Kosovė ka vend pėr tė gjithė ata qė deshirojnė tė jetojnė nė tė, Fushė Kosova duhet tė jetė njė shembull i mirė pėr kėtė", tha Kryeministri Rexhepi.

"Edhe njė herė dua tė ritheksoj se do ta keni pėrkrahjen e Qeverisė pėr tė pėrfunduar sa mė shpejt procesin e rehabilitimit tė objekteve tė banimit, atyre publike dhe fetare, nė mėnyrė qė njerėzit tė mund tė kthehen. Besoj se kjo punė duhet tė kryhet deri nė shtator tė kėtij viti. Fondi ėshtė caktuar, prej 5 milion Euro dhe sipas nevojes dhe mundėsive ne do ta rrisim kėtė fond ndoshta edhe pėrmes donacioneve", tha nė pėrfundim tė vizitės Dr. Rexhepi.

ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail