Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Holkeri e Rexhepi diskutojnė privatizimin dhe standardet


Prishtinė, 19 maj 2004 - Kryeadministratori i Kosovės Harri Holkeri, para nisjes sė tij nė Finlandė ėshtė takuar dje me kryeministrin e Kosovės Bajram Rexhepi. Ēėshtje kryesore pėr tė cilat ėshtė biseduar nė kėtė takim ka qenė hapja e katėr zyrave tė reja, procesi i privatizimit dhe ai i pėrmbushjes sė standardeve. Kryeministri Rexhepi bėri tė ditur pas takimit se ėshtė arritur pajtimi qė zyra pėr planifikim strategjik dhe implementim, ajo pėr integrime evropiane dhe pėr energjetikė e resurse natyrore do tė filllojnė nga puna nė kuadėr tė qeverisė, ndėrkohė qė do tė bėhet edhe zyrtarizimi i funksionimit tė zyrės pėr siguri publike. Funksionimi i kėtyre zyrave do tė mundėsohet nė bazė tė njė urdhėrese administrative e cila pritet tė nxirret nga UNMIK-u. Po ashtu Rexhepi tha se me Holkerin ka biseduar pėr ēuarjen pėrpara tė procesit tė implementimit tė standardeve, duke shtuar se deri nė takimin e radhės sė Grupit Pėrkrahėse pėr Kosovėn duhet tė shėnohen rezultate konkrete nė kėtė proces. "Duhet tė shqyrtohet ideja qė strukturat tona, ministria e shėrbimeve publike, kryeministria, ekspertėt nga UNMIK-u dhe ekspertė tė jashtėm tė fillojnė tė bėjnė disa propozime pėr reformat nė administratėn lokale. Kjo ėshtė kompetncė jona dhe duhet tė propozojmė njė draft propozim", tha Rexhepi. Ai tha se sa mė shpejt duhet tė zhbllokohet edhe procesi i privatizimit. "Ne mund tė presim deri nė fund tė muajit dhe duhet ta zgjedhim kėtė problem", tha Rexhepi, duke theksuar se nuk do tė ketė kurrfarė justifikimi pėr vonesat e mėtejshme. Kryeministri nuk deshi tė komentojė nėse kryeadministratori aktual mund tė largohet nga posti i tij, por megjithatė ai tha se largimi i Holkerit do tė shkaktonte pengesa nė proceset politike nė Kosovė.

ECIKS/Balkanweb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail