Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

FMN do tė vazhdojė tė mbėshtesė KosovėnPrishtinė, 03 shtator 2004 - Fondi Monetar Ndėrkombėtar do tė vazhdojė tė mbėshtesė autoritetet nė Kosovė nė fushėn e ēėshtjeve fiskale, u tha pas takimit qė Ministri i Ekonomisė dhe Financave Ali Sadriu, zhvilloi me kryesuesin e ri tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar nė Kosovė, Mark Auboin. Me ndihmėn e kryesuesit tė FMN-sė, do t’i avancojmė proceset nė Kosovė, sidomos sa i takon shtrirjes sė tregtisė drejt tregut evropian, tha Ministri Sadriu pas takimit, ku ishte i pranishėm edhe kryesuesi i deritatshėm i kėtij Fondi, Shehada Hysein.

Pas njė takimi njohės, Ministri i ekonomisė dhe financave, Ali Sadriu, tha se me kryesuesin e ri tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar nė Kosovė, Mark Auboin, do tė vazhdojnė bashkėpunimin pėr avancimin e shumė proceseve nė Kosovė. Ministri Sadriu u shpreh se ėshtė fat qė nė Kosovė vjen njė person me njė bagazh tė madh tė njohurive pėr fushėn e tregtisė sė lirė, pasi problemet e kėsaj natyre janė mjaft tė pranishme nė Kosovė. “Shpresoj qė me ndihmėn e z. Mark do tė arrijmė qė disa nga proceset t’i shtyejmė nė mėnyrė tė avancuar, mendoj nė trajtimin e Kosovės si njė territor i tregėtisė sė lirė". Shefi i ri i zyrės sė Fondit Monetar Ndėrkombėtar nė Kosovė Mark Auboin nuk u prononcua pėr media. Ndėrkaq, shefi i deritashėm i kėsaj zyreje Shehada Hysein, tha se nė vazhdėn e bashkėpunimit me institucionet e pėrkohėshme tė vetėqeverisjes, edhe me Ministrinė e Ekonomisė dhe Financave kanė pasur marrėdhėnie shumė tė mira. Hysein pohoi se me Ministrin Sadriu kanė punuar pėr pėrmirėsimin e procesit buxhetor si dhe pėr tė pėrshpejtuar dhe vazhduar mė tutje procesin e privatizimit. Kryesuesi i zyrės sė Fondit Monetar ndėrkombėtar nė Kosovė mė parė ka punuar nė Organizatėn Botėrore tė Tregtisė, nė Komisionin Evropian dhe nė Fondin Monetar Ndėrkombėtar.

ECIKS / RTK

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail