Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

BE: Bllokimi i privatizimit s'ka tė bėjė me statusin


BRUKSEL, 12 Dhjetor 2003 - Drejtori i pėrgjithshėm pėr Ēėshtje tė Jashtme tė Bashkimit Evropian Robert Kuper, qė punon pėr pėrfaqėsuesin e lartė tė BE-sė, Havier Solana, i deklaroi radios "Ėvropa e Lirė" se tani do tė ketė standarde shumė mė tė qarta dhe mendon se nė kėtė mėnyrė po ndihmohet populli i Kosovės qė t'i plotėsojė kėto standarde.

I pyetur pėr bllokimin e procesit tė privatizimit nė Kosovė, Robert Kuper thotė se kjo gjė nuk ka tė bėjė me presione nga Serbia dhe nuk ėshtė e lidhur me statusin pėrfundimtar tė Kosovės. Ai nėnvizoi se Kosova ėshtė nė Evropė dhe e dyta ėshtė qė Evropa ėshtė nė Kosovė.

"Kosova ėshtė nė Evropė gjeografikisht dhe ne angazhohemi qė Kosova tė jetė nė Evropė nė tė gjitha aspektet: politikisht, ekonomikisht dhe qė shoqėria nė Kosovė t'i plotėsojė standardet e njė shoqėrie normale evropiane. Pra kjo nė thelb ėshtė njė politikė evropiane, ėshtė njė politikė pėr tė ardhmen e Evropės... Mendoj se 80 pėr qind e ushtarėve tė KFOR-it janė evropianė dhe Evropa ka kontribuar shumė nė administratėn e UNMIK-ut nėpėrmjet shtyllės ekonomike. Pra, jemi thellėsisht tė pėrfshirė nė Kosovė dhe jemi tė lidhur me tė ardhmen", tha ndėr tė tjera ky diplomat i BE-sė, duke shtuar se Kosova nė njė tė ardhme do tė mund tė bėhet pjesė e BE-sė.

ECIKS / QIK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail