Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kryeministri u takua me pėrfaqėsuesit e Bankės Botėrore


Prishtinė, 3 korrik 2004 - Dje, kryeministri i Qeverisė sė Kosovės, z. Bajram Rexhepi, zhvilloi njė takim me z.Kanthan Shankar, pėrfaqėsues i Bankės Botėrore nė Kosovė dhe me z. Csaba Feher, ekspert pėr politika te zhvillimit njerėzor, me tė cilėt ka diskutuar rreth ēėshtjeve sociale, skemave tė pensioneve, dhe nė veēanti pėr raportin e Bankės Botėrore pėr ristrukturimin e kompleksit “ Trepēa “, thuhet nė njė njoftim tė Zyrės pėr Informim tė kryeministrit tė Kosovės.

Bashkėbiseduesit u pajtuan se rasti i kompleksit “Trepēa” duhet te shqyrtohet si rast i veēantė. Me kėtė rast, kryeministri Rexhepi falenderoi zyrtarėt e Bankės Boterore pėr raportin dhe gatishmėrine e tyre pėr asistencė gjatė muajve tė ardhshėm. Lidhur me kėtė, Kryeministri i njoftoi z. Csaba dhe Shankar se nė mbledhjen e kaluar Qeveria e Kosovės ka marrė vendimin qė tė zgjatet skema sipas Memorandumit pėr Mirėkuptim deri mė 31 dhjetor 2004 dhe se ministritė pėrkatėse (MPMS dhe MEF) do tė shqyrtojnė raportin si dhe do tė propozojnė opcionet mė racionale, me qėllim qė tė gjindet pėrfundimisht njė skemė mė e drejtė, duke krijuar kushte pėr ristrukturim dhe vitalizim tė sektorit tė minierave.

Njėherit, kryeministri Rexhepi dhe z. Scaba dhe Shankar ndanė tė njejtin mendim se zgjedhja e nje modeli tė qėndrueshėm pėr kėtė rast mund tė na shėrbejė nė tė ardhmen si model i mirė pėr rastet e ngjashme, si KEK-u, hekurudhat, etj.

ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail