Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Rexhepi: BE dhe SHBA tė ndihmojnė ekonominė e rajonit


BRIONE, 9 SHTATOR 2003 - Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi nė dytėn tė Samitit tė IV tė Forumit Ekonomik Evropian Veri-Jug, ka folur dje para pjesėmarrėsve. Fillimisht kryeministri tha se Ballkani Pėrendimor ka nevojė pėr tė hyrė nė fazėn e zhvillimeve rajonale, tė cilat ēojnė drejt integrimeve nė institucionet euroatlantike.

"Ne jemi tė gatshėm tė kontribuojmė pėr stabilizimin e rajonit dhe tė pėrgatitemi qė pėrmes identitetit tonė tė integrohemi nė mekanizmat dhe institucionet evropiane. Por, edhe BE dhe SHBA duhet tė mbeten tė angazhuara nė Ballkan pėr tė siguruar stabilitet, pėr tė kontribuar nė zhvillimin ekonomik, pėr tė tejkaluar krimin e organizuar sepse nuk mund tė tolerohen kriza tė reja nė rajon,"- tha Bajram Rexhepi.

Duke u ndalur rreth raporteve midis administratės ndėrkombėtare dhe institucioneve vendore, kryeministri Rexhepi theksoi se "qeveria e Kosovės angazhohet pėr partneritet me UNMIK-un nė qeverisjen e Kosovės. Po kėshtu, qeveria po merr hapa konkrete nė krijimin e kapaciteteve administrative nė Kosovė, respektivisht nė transferimin e kompetencave nga institucionet ndėrkombėtare te ato vendore.

Nė parim pėrkrahim Standardet para statusit, por jemi nė favor tė pėrcaktimit tė mekanizmave matės pėr kėto standarde. Paraqitet nevoja pėr ndėrrimin e formulės sė Standardeve para Statusit nė sistemin e zhvillimeve paralele "Standardet me Statusin,"- tha kryeministri.

Nė vazhdim kryeministri Bajram Rexhepi, duke folur pėr zhvillimet politike dhe ekonomike nė Kosovė, theksoi se Qeveria e Kosovės ka pranuar pothuaj tė gjitha konventat ndėrkombėtare, tė cilat garantojnė zhvillimin e demokracisė dhe tė drejtat e njeriut.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail