Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqipėri-Kosovė: linjė e re energjie


TIRANĖ, 21 GUSHT 2003 - Ndertimi i nje linje qe do te lidhe sistemet e energjise ndermjet Shqiperise dhe Kosoves ka qene ne qender te nje takimi ndermjet Ministrit te Industrise dhe Energjitikes, Viktor Doda dhe delegacionit te qeverise se Kosoves te kryesuar nga Koordinatori per Paktin e Stabilitetit, Besim Beqaj. Ministri Doda ka nenvizuar gatishmerine e qeverise shqiptare per bashkepunimin ne fushen e sistemit elektrenergjitik, dhe integrimin ne sistemin energjitik rajonal. Ne menyre te vecante u diskutua nevoja e lidhjes midis dy sistemeve elektroenergjitike, nepermjet linjave te interkoneksionit, ku krahas lidhjes nepermjet interkoneksionit mes Elbasanit dhe Podgorices, si dhe Elbasan-Kardhia, do te perbejne nje nga unazat 400 kv me te rendesishme te Ballkanit Jugor. Ndertimi i ketyre linjave te interkoneksionit qe do te sjelle integrimin ne sistemin rajonal te elektroenergjise kane nje rendesi, jo vetem per rajonin, por jane edhe me interes reciprok mes Shqiperise dhe Kosoves, pasi Kosova perben nje burim te qendrueshem dhe afatgjate energjie termike, duke alternuar prodhimin shqiptar te energjise nga burimet hidrike me burimet termike te Kosoves.

ECIKS / Korrieri
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail